پلیس ۶۱ تن مواد مخدر را در حومه کابل کشف و نابود کرد

احمدی حق نشر عکس CNPA
Image caption آقای احمدی گفت که این مقدار مواد در ولسوالی خاک جبار نگهداری می‌شد

باز محمد احمدی، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله/ کشور در یک نشست خبری امروز(سه شنبه ۱۶ قوس/ آذر) در کابل گفت که نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر در حومه شهر کابل ۶۱ تُن حشیش (چرس) را کشف و نابود کرده ‌است.

او افزود که این مقدار مواد مخدر در ولسوالی خاک جبار در شرق شهر کابل در شش مرکز نگهداری و برای فراوری آماده شده بود که توسط نیروی هوایی ۷۷۷ افغانستان کشف شد.

به گفته آقای احمدی در عملیات کشف و نابود سازی مواد مخدر کشف شده، کسی بازداشت نشده است. افرادی که مرتکب این کار شده بودند، قبل از رسیدن نیروهای پلیس از منطقه فرار کرده بودند.

حق نشر عکس CNPA
Image caption مواد مخدر کشف شده از نوع حشیش بوده است

به گفته او این مواد در قریه "گوردی میدان" ولسوالی خاک جبار جابجا شده بود که بتاریخ ۱۳ قوس/آذر به دست نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر افتاد.

آقای احمدی افزود که در فصل زمستان معمولا قاچاقچیان، مواد مخدر را فراوری و انبار می‌کنند و در فصل بهار و تابستان قاچاق.

او گفت که از اول عقرب/آبان الی ۱۵ قوس/آذر نیروهای مبارزه با مواد مخدر افغانستان ۹۰ تن انواع مخدر و مشروب را کشف و نابود کرده که از این میان حدود ۱.۳ تن تریاک و ۴۸۰ کلیوگرم هیروین بوده‌است.

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان افزود که در سال جاری نیروهای این وزارت ۱۴۲۵ عملیات انجام داده، ۳۲۸ تن مواد مخدر را کشف و نابود کرده و ۱۶۹۲ تن نیز بازداشت شده‌اند.

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل چندی قبل گزارش داده بودند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

این گزارش مشترک سالانه روز دوم عقرب/آبان در کابل منتشر شد، که براساس آن در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسیده است در حالی که این آمار پارسال ۳۳۰۰ تن بوده است.

حق نشر عکس CNPA

مطالب مرتبط