وزارت فرهنگ افغانستان: پیکره ۳۸ متری بودای بامیان بازسازی می‌شود

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرده که در گفت‌وگو با متخصصان بین‌المللی توافق کرده‌اند که پیکره ۳۸ متری بودای بامیان بازسازی شود.

عبدالاحد عباسی، رئیس اداره حفظ و احیای شهرهای باستانی و بناهای تاریخی این وزارت روز شنبه (۲۰ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که این توافق در کنفرانسی که روزهای یازدهم تا سیزدهم قوس در مونیخ آلمان برگزار شد، صورت گرفت.

آقای عباسی افزود که در این کنفرانس علاوه بر نمایندگان دولت افغانستان، متخصصانی از کشورهای آلمان، جاپان (ژاپن)، ایتالیا، کره جنوبی و همچنین سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) حضور داشتند.

این مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت که در این همایش بین‌المللی تصمیم گرفته شد که پیکره ۳۸ متره بودای بامیان بازسازی شود، اما تصمیم‌گیری در مورد چگونگی بازسازی به همایش بین‌المللی بعدی که در ماه اکتبر سال آینده میلادی در ژاپن برگزار خواهد شد، موکول شد.

حق نشر عکس AP
Image caption پیکره ۳۸ متری پیش از تخریب

آقای عباسی گفت که طرح‌هایی که درباره آن بحث شد، شامل بازسازی فیزیکی این پیکره با مواد موجود آن، نقاشی برجسته و چند طرح کم‌هزینه دیگر می‌شود.

او افزود که بازسازی فیزیکی این پیکره نیاز به هزینه هنگفتی دارد که تا حالا درباره آن صحبت مفصل صورت نگرفته، اما اگر در همایش بین‌المللی چگونگی بازسازی آن مورد توافق قرار گرفت، هزینه آن نیز هم مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پیش از این رایزنی‌های طولانی بین مقام‌های دولت افغانستان و متخصصان کشورهای مختلف درباره بازسازی این پیکره و پیکره ۵۵ متری بامیان که هر دو در سال ۲۰۰۱ به دست گروه طالبان تخریب شدند، به نتیجه قطعی نرسیده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption پیکره ۵۵ متری بودای بامیان قبل از تخریب. براساس تصمیم همایش بین المللی مونیخ، این پیکره بازسازی نمی شود

حالا با توافقی که در کنفرانس مونیخ حاصل شده، به نظر می‌رسد که اجماع گسترده بین‌المللی برای بازسازی یکی از دو پیکره بزرگ بامیان در مراحل نهایی خود قرار گرفته است.

این دو پیکره و چند بنای تاریخی دیگر در بامیان در فهرست میراث‌های فرهنگی یونسکو درج شده و به گفته آقای عباسی، همه آن‌ها به نحوی در معرض خطر قرار دارند.

او افزود که دولت افغانستان می‌کوشد بازسازی همه این محلات در دستور کار دولت و مراجع بین‌المللی قرار گیرد تا در وضعیت بهتری قرار گیرد.