احمد ایشچی: ژنرال دوستم به محافظانش دستور داد به من تجاوز کنند

Image caption آقای ایشچی مدعی است که آقای دوستم به سربازانش دستور داده تا به او تجاوز کنند

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی است که معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و محافظانش او را لت و کوب کرده‌اند، لباس‌هایش را در آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند.

نهادهای بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و بریتانیا با ابراز نگرانی نسبت به ادعای بدرفتاری با احمد ایشچی، خواستار تحقیق همه‌جانبه شده‌اند. اما دفتر آقای دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای از نهادهای بین‌المللی خواست که "در واکنش‌های خویش از عجله و پیش‌داوری بپرهیزند" و هشدار داد که در زمانی که این ادعاها "هنوز تحت بررسی" قرار دارد، پیشداوری و موضعگیری‌ها، "در حقیقت استقلال نهادها و مقامات حکومتی را زیر سئوال می‌برد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده است که در این مورد "تحقیقات همه جانبه انجام" می‌شود و مراجع عدلی و قضایی براساس این تحقیقات "اقدام" خواهند کرد.

آقای ایشچی در مصاحبه با اسماعیل شهامت، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل گفت که روز جمعه (۵ قوس/آذر) حوالی ساعت ۲ به وقت محلی در میدان بزکشی- بازی سنتی افغانستان- حضور داشت که توسط ژنرال دوستم احضار شد.

او گفت که دوستم نیز در میدان بزکشی حضور داشت و وقتی محافظان دوستم او را به نزد دوستم بردند، او با دوستم دست داده و خواسته روی دوستم را ببوسد.

ایشچی گفت که دوستم در زمان روبوسی به او دشنام داده و گفته که "از کار تو و فرزندت خبر دارم. حالا اگر تو را بکشم و زیر پای اسپان بیندازم، چه کسی احوال تو را می‌گیرد."

او گفت بعد از آن محافظان آقای دوستم "مرا به زمین انداختند و دوستم لگد بر گلویم ماند. دشنام داد و تحقیر کرد."

آقای ایشچی گفت: "بعد از این آقای دوستم مرا به خانه‌اش برد، وقتی که وارد خانه او شدیم، محافظانش را صدا کرد که مرا از موتر/خودرو پایین بیاورند. وقتی دوستم دید که من لباس بزکشی به تنم است به محافظانش که ۸ نفر بودند دستور داد که لباساهایم را بکشند. حتی تنبانم را نیز کشیدند."

او مدعی است که آقای دوستم بعدا خودش او را ضرب و شتم کرده ‌است.

او گفت که بعد از اینکه محافظان دوستم تنبانش را کشیدند، شخص دوستم وانمود کرده که به او تجاوز می‌کند و از او فیلم گرفته ‌است. بعد به محافظانش دستور داده که به او تجاوز کنند و از او فیلم بگیرند.

ایشچی می‌گوید که بعد از این کار، ژنرال دوستم به محافظانش گفت: "هر وقت این گپ (حرف) را نکرد، عکس را نشان بدهیم."

آقای ایشچی مدعی است که سربازان و محافظان دوستم با اسلحه، محل نزدیک به مقعد او را پاره کرده ‌است و خودشان وانمود می‌کردند که به من تجاوز می‌کنند و فیلم می‌گیرند.

او گفت که بعد از این کار ۵ روز بدون تنبان در بند نیروهای دوستم در خانه او نگهداری شده ‌است.

آقای ایشچی گفت که از مدت ۳۰ الی ۳۵ سال پیش با دوستم رقیب است. حتی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ وقتی آقای دوستم از او دعوت کرد که به تیم انتخاباتی او بپیوندد، او نپذیرفته است.

او گفت که بعد از ۵ روز به امنیت ملی افغانستان منتقل و بعدا رها شده ‌است.

آقای ایشچی گفت: "اکنون به تمام کسانی که صدای مرا می‌شنوند، شکایت می‌کنم تا اعاده حیثیت شود."

_____________________________________________________________

هارون نجفی‌زاده

بی‌بی‌سی

اتهام‌های را که احمد ایشچی علیه عبدالرشید دوستم مطرح کرده، سنگین و تکان‌دهنده است. اما چنین اتهام‌ها درباره ژنرال دوستم که نامش با جنگ و سیاست در افغانستان گره خورده، تازگی ندارد و پیش از این هم ادعاهای مشابه بدرفتاری او با رقیبانش منتشر شده؛ هرچند هیچ یک از آن دادگاهی نشده است. او تنها رهبر سیاسی-نظامی افغان است که حاضر شد از بابت آنچه خودش "اشتباهات" و فعالان حقوق بشری "جنایات جنگی" در چهار دهه اخیر افغانستان می‌خوانند، رسما پوزش بطلبد؛ در هنگامی‌که در کنار اشرف غنی، رئیس جمهوری، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به امید شروع یک مرحله تازه سیاسی نامزد شد. آقای دوستم در روزهای نخست رسیدن به قدرت در کابل با جامعه مدنی همگام شد، ورزشکاران را ستود، با نیروهای امنیتی همدردی کرد و ‌طرح‌های برای بهبود اوضاع عمومی ارائه داد. اما او که خود را رهبر بلامنازع ازبک‌های افغانستان می‌داند و میان همتبارانش محبوبیت هم دارد، رفته رفته به حاشیه رفت و از نداشتن اختیارات لازم در دولت و سهم کمتر از قدرت شکایت کرد. احمد ایشچی از میان انگشت‌شمار رهبران ازبک است که در مقابل دوستم سر اطاعت خم نکرده ‌است. کشمکش این دو هم در اوج سرخوردگی آقای دوستم از اشرف غنی صورت گرفته‌ است.

_____________________________________________________________

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان است

واکنش دفتر ژنرال دوستم

دفتر ژنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به ادعای بدرفتاری و آزار احمد ایشچی اعلامیه‌ای منتشر کرد و این ادعاها را در چارچوب "حرکت تخریب کارانه از جانب بعضی از حلقات مجهول بر علیه مقام معاونیت اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان" دانست و از واکنش "برخی نهادها" ابراز تاسف کرده است که به نظر می‌رسد اشاره به نمایندگی‌های سیاسی خارجی در افغانستان دارد.

اعلامیه دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، اندکی پس از آن منتشر شد که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه که در افغانستان حضور دارند، خواستار تحقیق رسمی در مورد گزارش‌های نقض حقوق بشر درباره رفتار با احمد ایشچی شدند.

این اعلامیه، "ماجرای احمد ایشچی" را در ادامه "توطئه ناکام غورماچ" (حادثه حمله به کاروان حامل ژنرال دوستم در ولسوالی غورماچ) دانسته است و آقای ایشچی را به دست داشتن در "ناامنی‌های پی در پی در ولایت جوزجان" متهم کرده و مدعی شده است که بازداشت او توسط "مسئولین امنیتی" صورت گرفته بود.

واکنش ارگ ریاست جمهوری

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری بدون ذکر نام ژنرال دوستم آمده که دولت افغانستان "از زمان وقوع حادثه‌ای که در شهر شبرغان ولایت جوزجان بر احمد خان ایشچی صورت گرفت، این موضوع را جدیت تعقیب کرده و تحقیقات همه جانبه را روی دست دارد."

ارگ ریاست جمهوری گفته است: "دولت افغانستان به مردم اطمینان می‌دهد که در خصوص قضیه متذکره تمامی مراحل قانونی را رعایت کرده و برای تأمین عدالت، هر آنچه در نتیجه تحقیقات به اثبات برسد، از طریق مراجع عدلی و قضایی با استقلال و بی‌طرفی کامل اقدام صورت خواهد گرفت."

درخواست‌های بین‌المللی برای تحقیق در مورد پرونده ایشچی

نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان و سفارت‌های آمریکا و بریتانیا در کابل امروز( سه‌شنبه ۲۳ قوس/ آذر) با انتشار خبرنامه‌های جداگانه در مورد رفتاری که با احمد ایشچی از مخالفان معاون اول رئیس جمهوری افغانستان شده، ابراز نگرانی کرده و خواستار تحقیق همه جانبه در این مورد شده ‌اند.

آقای ایشچی از فعالان سیاسی قوم ازبک است و گفته می‌شود که با ژنرال عبدالرشید دوستم از یک قریه و همبازی دوران کودکی او بوده‌ است.

اتحادیه اروپا با نشرخبرنامه‌ای نوشته که خواستار تحقیقات رسمی، عادلانه و شفاف در رابطه به گزارش‌های نقض وسیع حقوق بشر و سو استفاده از آقای احمد ایشچی و اتهاماتی که به ژنرال عبدالرشید دوستم نسبت داده شده است.

این نهاد تاکید کرده که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو حاضر در افغانستان از تمام افغانها می‌خواهند که به هدف ترویج صلح، ثبات و دموکراسی مبتنی بر احترام کامل به قانون توسط همه شهروندان بدون در نظر داشت موقف یا جایگاه اجتماعی کارکنند.

سفارت آمریکا در کابل هم از رهایی آقای ایشچی استقبال کرده است.

در خبرنامه این سفارت آمده که بازداشت غیرقانونی و بدرفتاری گزارش شده با آقای ایشچی توسط معاون اول رئیس جمهوری باعث به میان آمدن نگرانی‌های جدی شده ‌است.

این نهاد افزوده که از اقدام حکومت افغانستان به منظور بررسی سریع این اتهام‌ها استقبال می‌کند.

سفارت آمریکا نوشته که خواست افغان‌ها احترام به حقوق بشر و تحکیم حاکمیت قانون است.‌

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای دوستم پس از سقوط حکومت کمونیستی همیشه در صحنه سیاست افغانستان نقش داشته ‌است

سفارت بریتانیا نیز با نشر خبرنامه‌ای از بازداشت و بدرفتاری گزارش شده با احمد ایشچی ابراز نگرانی کرده ‌است.

این سفارت افزوده که همچنین در مورد ادعای دخالت معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در این حادثه نگران است.

در خبرنامه آمده که بریتانیا ضمن استقبال از رهایی احمد ایشچی از حکومت وحدت ملی افغانستان برای انجام تحقیقات سریع و شفاف، پشتیبانی همه جانبه می کند.

بعد از بازداشت آقای ایشچی در شمال افغانستان، آقای دوستم متهم شد که او را خودسرانه بازداشت کرده‌است ولی دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری با نشر خبرنامه‌ای اعلام ‌کرد که آقای ایشچی به اتهام همکاری با ستیزه جویان و ایجاد ناامنی‌ها در جوزجان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌است.

در خبرنامه دفتر معاون اول آمده بود: "احمد ایشچی پس‌از دریافت اطلاعات از سوی منابع مختلف درباره تمویل مخالفان مسلح دولت و نیز دست‌داشتن در ناامنی‌های پی‌درپی در ولایت جوزجان، از سوی مسئولان امنیتی بازداشت شده‌است."

مطالب مرتبط