احمد ایشچی؛ مردی که با ژنرال دوستم در افتاد

احمد ایشچی

اسم احمد ایشچی زمانی بر زبان‌ها آمد که او ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را متهم کرد که آقای ایشچی را پنج روز در خانه خود زندانی و لت‌وکوب کرده و او را مورد خشونت جنسی قرار داده است.

امروز دادستانی کل افغانستان اعلام کرده است که تحقیقات آنها درباره این اتهامات آغاز شده است.

اما احمد ایشچی کیست؟

آقای ایشچی متولد ۱۳۳۳ در ولسوالی خواجه دوکوه ولایت شمالی جوزجان است. او هم‌قوم، هم‌تبار و هم‌روستایی ژنرال دوستم است.

احمد ایشچی پیش از کودتای هفتم ثور (اردیبهشت) ۱۳۵۷ عضو حزب دموکراتیک خلق و سپس عضو گروه انشعابی "گروه کار" شد. او خودش را از بنیانگذاران جنبش ملی اسلامی می‌داند و سال‌ها معاون تشکیلاتی و مالی این حزب بوده است.

آقای ایشچی از موسسه نفت و گاز مزارشریف مدرک تحصیلی فوق دیپلم گرفت و سال‌ها کارمند فنی شرکت افغان‌گاز بود. در زمان اشغال کشور از سوی شوروی سابق، او سرباز یک واحد قومی در جوزجان شد.

زمانی که عبدالرشید دوستم فرمانده فرقه (لشکر) ۵۳ بود، آقای ایشچی افسر پلیس شد، اما پس از سقوط شمال به دست نیروهای طرف‌دار آقای دوستم و تشکیل حزب جنبش ملی اسلامی، از جانب این حزب معاون والی بلخ و سپس والی جوزجان شد.

آقای ایشچی می‌گوید با آقای دوستم از جوانی در منطقه خواجه دوکوه اختلاف داشت و این اختلاف تا زمان همکاری آنها با حکومت نجیب‌الله ادامه یافت، اما با فروپاشی این حکومت و به دلیل شدت یافتن گرایش‌های قومی در عرصه سیاسی، همکاری با او را آغاز کرد و حزب جنبش ملی اسلامی را در ۱۳۷۱ تشکیل داد.

ولی اختلاف‌های کهنه در ۱۳۷۶ باعث جدایی آن‌ها شد.

+والی سابق جوزجان نزدیکان ژنرال دوستم را به شکنجه جنسی خود متهم کرد

+دادستانی کل افغانستان: ادعاهای ایشچی علیه دوستم را بررسی می‌کنیم

+ادعاها علیه ژنرال دوستم؛ بحران برای حکومت ملی؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
والی سابق جوزجان نزدیکان ژنرال دوستم را به شکنجه جنسی خود متهم کرد

دوره مقاومت و ترک سیاست

آقای ایشچی در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که او در جریان سالهای مقاومت علیه طالبان، به ولایت پنجشیر آمد و به این ترتیت تحت رهبری احمدشاه مسعود، فرمانده مقاومت علیه طالبان به جبهه‌ای گماشته شد.

او همچنین می‌گوید که در طی سال‌های متمادی آقای دوستم مرتب تلاش کرد تا او را دوباره به فعالیت در حزب جنبش ملی تشویق کند، اما نظر به گفته‌های آقای ایشچی او کار کردن با آقای دوستم را مصلحت نمی‌دانست.

با از میان رفتن رژیم طالبان و روی کار آمدن حکومت جدید به رهبری حامد کرزی، آقای ایشچی می‌گوید او کلا از فعالیت سیاسی دست برداشت و به ولایت آبایی‌اش، جوزجان رفت.

در پاسخ به این پرسش که اگر شما در ۱۵ سال گذشته هیچگونه فعالیت سیاسی نداشتید، پس آقای دوستم چه دلیلی برای بازداشت و بدرفتاری با شما را داشت، می‌گوید، این پرسش را از ژنرال دوستم بپرسید.

آقای ایشچی می‌گوید قبل از ماجرای اخیر با ژنرال دوستم، نزدیک به شش ماه پیش در مراسم فاتحه پدرزن آقای دوستم او را دیده بود.

شماری هم آقای ایشچی را متهم کرده‌اند که با طالبان همکاری دارد و برای تضعیف ژنرال دوستم راه طالبان را به ولایت جوزجان باز کرده است. او می‌گوید "این دروغ شاخدار است".

آقای ایشچی می‌گوید در سال‌های گذشته به دهقانی زمین‌های پدری خود پرداخته و دو پسر از ۱۰ فرزند او فعالیت‌های تجارتی دارند.

آقای ایشچی در سال ۱۳۵۰ ازدواج کرده است و ۵ پسر و ۵ دختر دارد.

موضوعات مرتبط