مجلس نمایندگان افغانستان بودجه ۱۳۹۶ را رد کرد

مجلس
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه را رد کرد

مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه سال ۱۳۹۶ حکومت افغانستان را رد کرد.

این در حالی است که امروز اول جدی (دی) ۱۳۹۵، آغاز سال مالی ۱۳۹۶ در افغانستان است.

امیرخان یار، رئیس کمیسیون مالی مجلس نمایندگان، در نشست عمومی امروز مجلس گفت دلایل رد طرح بودجه در کمیسیون مشترک این مجلس عبارتند از غیرمتوازن بودن بودجه توسعه‌ای بین ولایات مختلف، مشکلات در اصولنامه تطبیق بودجه، دقیق نبودن میزان درآمد داخلی، انتقالی بودن اکثریت بودجه توسعه‌ای، نبود پروژه‌های درآمدزا، شامل شدن پروژه‌های تکمیل شده در طرح بودجه و توجه کم به بخش معارف و زنان.

در نشست امروز مجلس ۱۲۳ نفر حاضر بودند که از این مجموع تنها ۶ نفر به طرح بودجه کارت سبز دادند و متباقی آن را رد کردند.

این طرح به تاریخ ۱۸ ماه عقرب (آبان) به مجلس سنا ارائه شده بود و پس از اخذ پیشنهادات مشورتی از سوی اعضای آن مجلس، به تاریخ ۱۰ قوس (آذر) به مجلس نمایندگان معرفی شد.

بودجه ملی سال ۱۳۹۶ افغانستان، ۴۶۶ میلیارد افغانی (حدود ۶.۶ میلیارد دلار) مشمول ۲۸۷ میلیارد افغانی (حدود ۴.۱ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی ( حدود ۲.۵ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای است.

طرح بودجه در حالی به مجلس نمایندگان پیشنهاد شده بود که این مجلس اخیرا به دنبال مصرف کم بودجه توسعه‌ای در ادارات دولتی، ۱۶ وزیر کابینه را استیضاح و ۷ نفرشان را سلب صلاحیت کرد.

بیشتر بخوانید

+ بودجه ملی سال ۱۳۹۶ افغانستان به مجلس نمایندگان ارائه شد

+ عبدالله: امیدوارم که بودجه در مجلس نمایندگان تصویب شود

+ پایان روند استیضاح کابینه افغانستان با ابقا سه وزیر

وزرایی که از سوی مجلس سلب صلاحیت شدند، به دستور رئیس جمهوری هنوز مشغول کار هستند. محمد اشرف غنی به وزرای سلب صلاحیت شده فرمان داد که تا نظردهی دادگاه عالی افغانستان در مورد "موجه بودن روند استیضاح از سوی مجلس" به کارشان ادامه دهند.

پیش از این ظاهر قدیر، نایب اول مجلس نمایندگان افغانستان گفته بود، در صورت برکنار نشدن وزرایی که سلب صلاحیت شدند، مجلس طرح بودجه را تایید نخواهد کرد.

بر بنیاد قانون اساسی افغانستان، طرح پیشنهادی بودجه پس از تایید کابینه، نخست به مجلس سنای این کشور و بعدا به مجلس نمایندگان آن فرستاده می‌شود.

در این قانون آمده که مجلس نمی‌تواند تصویب بودجه را بیش از یک ماه به تاخیر اندازد. به اساس قانون تا زمان تصویب بودجه جدید، بودجه سال قبل تطبیق می‌گردد.

حق نشر عکس MOf
Image caption وزیر مالیه گفته بود که بودجه سال ۱۳۹۶ با در نظرداشت توازن، منافع ملی و شرایط افغانستان آماده شده است

جزئیات بودجه

اکلیل حکیمی وزیر مالیه می‌گوید که در طرح پیشنهادی بودجه، بیشترین بودجه به بخش‌های امنیت ۳۶ درصد، زیربنا ۲۱ درصد، آموزش ۱۳ درصد و کشاورزی ۶ درصد اختصاص یافته است.

به گفته وی، به شکل بی‌سابقه، در بودجه توسعه‌ای این کشور ۱۱۷ پروژه جدید در نظر گرفته شده است.

به اساس معلومات وزارت مالیه افغانستان، در بودجه سال ۱۳۹۶ حدود ۲۲ میلیارد افغانی (حدود ۳۱۵ میلیون دلار) کسر بودجه پیش بینی شده است و از مجموع بودجه، ۱۵۱ میلیارد افغانی (حدود ۲.۱ میلیارد دلار) آن از منابع داخلی و مبلغ ۲۹۲ میلیارد افغانی (حدود ۴.۱ میلیارد دلار) آن از منابع خارجی تمویل خواهد شد.

در طرح پیشنهاد بودجه ملی ۱۳۹۶، از مجموع بودجۀ توسعه‌ای مبلغ بیش از ۵۸ میلیارد افغانی (حدود ۸۳۳ میلیون دلار) آن را بودجه اختیاری و ۱۲۰ میلیارد افغانی (حدود ۱.۷ میلیارد دلار) آن را بودجه غیراختیاری تشکیل می‌دهد.

بودجه ملی افغانستان برای سال گذشته؛ ۱۳۹۵ مبلغ ۴۴۴.۶ میلیارد افغانی معادل ۶.۶ میلیارد دلار بود که در آن ۲۷۶ میلیارد افغانی معادل ۴.۱ میلیارد دلار بودجه عادی و ۱۶۸.۵ میلیارد افغانی معادل ۲.۵ میلیارد دلار بودجه توسعه‌ای پیش‌بینی شده بود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط