زندگی دشوار بی‌جاشدگان داخلی افغانستان در برف و سرمای زمستان

افزایش ناامنی‌ها در شمال و شمال شرق افغانستان سبب شده که صدها خانواده در ولایت‌های نسبتا امن شمال یا کابل آواره شوند.

درگیری و جنگ میان نظامیان افغان و گروه‌های شورشی طالبان در چند ماه اخیر در ولایت بغلان و فاریاب در شمال افغانستان و در قندوز در شمال شرق افغانستان صدها خانواده را به ولایت نسبتا امن بلخ در شمال افغانستان آواره کرده است.

مردمان آواره از جنگ به دلیل امنیت نسبتا خوب ولایت بلخ و نزدیکی آن با ولایت‌های بغلان و قندوز در گوشه و کنار شهر مزار شریف، مرکز بلخ خیمه زده‌اند.

این آواره‌ها، دشوارترین روزهای زندگی شان را در سرما سپری می‌کنند.

مقامات محلی در بلخ می‌گویند که در سه ماه آخر، حدود ۸ صد خانواده از ولایت های همجوار به مزار شریف آواره شده‌اند.

تنها از ولایت بغلان، ۲۵۱ خانواده در 'اردوگاه سخیگ جابجا شده‌اند. این بیجا شده‌ها در مزار شریف در برف نخست سال در زیر خیمه‌ها/چادر به سر می‌بردند. اما مقام‌های محلی بلخ، برای جلوگیری از تلفات انسانی در این سرما، شماری از آن‌ها را در زیرزمینی‌های مردم در همین منطقه جابجا کرده اند. در هر واحد ۳ الی ۶ خانواده زندگی می‌کنند.

عبدالصبور قادری، رئیس عودت و مهاجرین ولایت بلخ می‌گوید که شماری از این آواره‌ها در نواحی مختلف شهر مزار شریف در خانه‌های اقارب یا خانه‌های کرایی/اجاره‌ای زندگی می‌کنند.

فقر و بیکاری از مشکلات دیگریست که سرما را برای این آواره ها سخت تر کرده است. شمار اندک آواره گان در اردوگاه سخی کار و کاسبی می‌کنند و بسیاری از مردها بیکار اند.

آب آشامیدنی این اردوگاه را موسسه «داکار» تهیه می‌کند. حمام و تشناب‌های سیار نیز از سوی همین موسسه ساخته شده است.

حدود یک ماه پیش، مقامات ولایت جوزجان در شمال افغانستان گفتند که ۲۰ نفر در ولسوالی درزاب این ولایت در اثر سردی هوا و نبود امکانات جان باختند که کودکان نیز شام جان باخته گان بودند.

هوا زن آواره ای که سرفه مجال صحبت را نمیداد گفت: « نه زغال داریم و نه هم چوب، فقط چند تا کمپل داریم که دولت داده است». این خانواده کوچک در خیمه به سر میبرند. این زن با شوهر پیر و دو کودکش زندگی میکند.

زنان و کودکان در این اردوگاه از سرما خوردگی رنج می‌برند و دست رسی به خدمات بهداشتی نیز ندارند.

زنان و کودکان روزهای آفتابی را در فضای باز سپری می‌کنند.