عطا محمد نور: به توانایی تصمیم‌گیری سیاسی عبدالله باور ندارم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
والی بلخ به عبدالله اعتماد ندارد

عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ می‌گوید که او دیگر به توانایی تصمیم‌گیری سیاسی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان باور ندارد و به همین دلیل، او مذاکرات مستقیم خود را با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شروع کرده است.

عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در یک گفت‌وگوی ویژه با بی‌بی‌سی فارسی گفته که عبدالله عبدالله در دونیم سال گذشته ضعیف عمل کرده و او دیگر به توانایی تصمیم‌گیری سیاسی آقای عبدالله "باور کامل ندارد."

سرپرست ولایت بلخ تصریح کرد که عدم نمایندگی درست رئیس اجرایی از حزب جمعیت اسلامی سبب شد تا او مذاکرات مستقیم را با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بر سر تقسیم قدرت شروع کند.

+ چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

عبدالله عبدالله تا هنوز واکنشی در مورد اظهارات آقای نور نشان نداده، اما فاضل سنچارکی، مشاور ریاست اجرایی چندی پیش در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود که آقای نور در ارتباط با مسایل شخصی خود از جمله آزاد شدن حساب‌های بانکی و بیرون شدن نام شرکت‌های او از فهرست سیاه با رئیس جمهوری افغانستان مذاکره کرده است.

عطا محمد نور که از سیزده سال به اینسو به عنوان والی بلخ کار می‌کند، همچنین گفته که او در نظر دارد تا از مقام ولایت کنار برود و "مذاکرات و مبارزات" خود را در پایتخت ادامه بدهد.

آقای نور در جریان انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ۲۰۱۴ افغانستان، یکی از مهمترین حامیان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و از مخالفان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بود.

Image caption رئیس اجرایی عبدالله (راست) و سرپرست ولایت بلخ (چپ)

این گفت‌وگوی اختصاصی سه‌شنبه شب ۳ ژانویه ۲۰۱۷ ساعت هفت و سی دقیقه به وقت کابل نشر می‌شود.

موضوعات مرتبط