۲۰ نفر در ارتباط با انفجار مهمان‌خانه والی قندهار بازداشت شدند

قندهار حق نشر عکس Getty Images
Image caption مواد انفجاری در زیر مبل مهمانخانه جاگذاری شده بود

مقام‌های محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان اعلام کردند که ۲۰ نفر در ارتباط با انفجار روز سه‌شنبه گذشته در مهمان‌خانه والی قندهار بازداشت شده‌اند.

اکنون هیات تحقیقاتی افغانستان با حضور تیم‌های تحقیقاتی امارات متحده عربی و کارشناسان نیروهای بین‌المللی به رهبری ناتو در حال تحقیق در این زمینه‌ اند.

به گفته این مقام‌ها شماری از کارشناسان بریتانیایی نیز شامل گروه تحقیق هستند.

صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار نیز به بی‌بی‌سی گفت که برای بررسی این حادثه در سطح محلی از کابل هیات وزارت امور داخله/کشور و ریاست امنیت ملی آمده‌اند.

او افزوده که در کنار آن یک هیات تحقیق از امارات متحده عربی به قندهار آمده و بر اساس حکم رئیس جمهوری افغانستان داوود گلزار، مشاور رئیس جمهوری افغانستان با یک هیات ۱۱ نفری به قندهار آمده که در حال بررسی حادثه هستند.

بیشتر بخوانید:

+ ربانی: امارات به طور کامل در جریان روند تحقیق حادثه قندهار قرار خواهد گرفت

+ ناتو، افغانستان و امارات تحقیق درباره انفجار قندهار را آغاز کرده‌اند

+ معاون والی و پنج دیپلمات امارات متحده عربی در انفجار قندهار کشته شدند

ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار گفته که در پیوند به این رویداد نزدیک به ۲۰ تن به شمول کارمندان امنیتی و پلیس بازداشت شده‌اند.

در دو انفجار در داخل مهمان خانه والی قندهارمعاون والی، دو نمایند شورای ملی افغانستان، رئیس امور خارجه ولایت قندهار، دو عضو خانواده حامد کرزی و پنج کارمند سفارت امارات متحده عربی کشته شدند.

در این حادثه در مجموع ۱۲ نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر به شمول سفیر امارات در افغانستان و والی قندهار زخمی شدند.

داوود گلزار گفته که هرچند این حمله بسیار پیچیده ا‌ست اما انتظار دارد که تحقیقات آنها نتیجه دهد.

او افزوده که در این هیات افراد متخصص در هر بخش حضور دارند و در تیم‌های فنی گروه‌های محلی و بین‌المللی هستند و از وسایل پیشرفته در این تحقیقات استفاده می‌شود. طبیعی است که این تحقیقات نتیجه خواهد.

همایون عزیزی، والی قندهار که در این حمله زخمی شده بود، در هند در حال درمان است . گفته می‌شود که برای تکمیل درمان، او به فرانسته انتقال داده خواهد شد.

آقای عزیزی در یک پیام صوتی از وضعیت صحی‌اش اطمینان داده ‌است.

هرچند نتایج تحقیقات انفجارهای قندهار هنوز روشن نشده، اما برخی مقام‌های امنیتی افغان گفته‌اند که یافته‌های ابتدایی نشان می‌دهد که این حمله در پاکستان طرح‌‎ریزی شده است.

پاکستان و گروه طالبان هردو دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط