کابل؛ شهری بدون پارکینگ یا پارکینگی بزرگ؟

کابل
Image caption شهر کابل، پارکینگ بزرگ نیز خوانده شده است

وقتی در کابل می‌خواهید از خودرو/موتر شخصی استفاده کنید اولین سئوالی که به ذهنتان می‌رسد این است، زمانی که به مقصد رسیدید کجا باید پارک کنید؟ ترافیک درآنجا چگونه خواهد بود؟

شاید بار‌ها ناخود آگاه ماشین‌تان را کنار جاده‌‌ای پارک کرده و برای رسیدگی به کارهای روزانه رفته و باعث راه بندان درمحل شده‌اید.

در کابل و بخصوص شهرهای بزرگ افغانستان رانندگان کمتر مطلع هستند که خودروهای شان را کجا پارک کنند. در کنار جاده و گاهی در محل‌های که توقف ممنوع است ماشین را پارک می‌کنند و برای ساعت‌ها به دنبال کارهای روزمره می‌روند.

افزایش شمار خودروها و تردد آنان در سطح شهر کابل ترافیک سنگین را در شهر کابل در پی‌دارد و افراد زیاد هستند که ساعت‌ها در ترافیک گیر مانده و با کارهای روزمره خود به سر وقت نمی‌رسند.

در کنار آن بسته کردن برخی جاده‌ها توسط مقام‌های دولتی به دلیل نگرانی امنیتی و آسفالت نبودن جاده‌های درون شهری نیز باعث ایجاد ترافیک سنگین در شهر کابل می‌شود.

سید حسن، راننده تاکسی در شهر کابل که خودرو خود را در کنار جاده مزدحم شهر متوقف کرده، می‌گوید اینجا پارک کردم تا مسافر گیرم بیاید.

Image caption آقای صدیقی می‌گوید که در شهرها معمولا دو نوع پارکنینگ برای وسایط وجود دارد، پارکینگ حاشیه‌ خیابانها و غیر حاشیه‌ای

این توقف او باعث ایجاد ترافیک شده و مسیر را بر چندین خودرو دیگر نیز بسته است که پی‌هم به دلیل پارک کردن بیجا او بوغ می‌زنند.

او در جوابم گفت: "اینجا موترم را توقف دادم تا مسافر سوار کنم، پارکینگ وجود ندارد، دیدم دیگران که ایستاه کردند من هم توقف کردم تا مسافر سوار کنم، من علاقه ندارم تا راه‌بندان ایجاد کنم اما از سر ناگزیری است."

او اعتراض دارد که در کابل ایستگاه مشخص وجود ندارد تا رانندگان بتوانند آنجا برود و مسافر بگیرند.

شیرمحمد، راننده دیگر در شهر کابل می‌گوید که رانندگی در شهر کابل دشوار است.

او با اشاره به اینکه رانندگان قانون راهنمایی و رانندگی را مراعات نمی‌کنند، افزود: "راننده‌ها بدون در نظر گرفتن قانون رانندگی موتر شانرا در میان جاده‌ها پارک می‌کنند. ترافیکی را که باعث می‌شود، توجه ندارند."

کابل شاید از محدود پایتخت‌های جهان باشد که پارکینگ مناسب برای توقف خودروها در داخل شهر ندارد. هرچند برخی جاده‌ها عرض کافی دارد ولی در این جاده‌ها محلی برای پارک خودروها مشخص نشده‌است.

اداره راهنمایی و رانندگی شهر کابل تاکنون موفق به حل این مشکل نشده‌است.

Image caption ریاست ترافیک کابل می‌گوید که دستفروشان محل پارک خودروها را اشغال کرده‌اند

ژنرال محبوب سادات، مدیرعمومی ترافیک شهر کابل می‌گوید: "رانندگان به محل پارک خودروهایش در سطح شهر توجه ندارند، با این کار سبب بی‌نظمی سیستم ترافیک می‌شوند.

او درکنار این تخلف رانندگان دستفروشان شهر را نیز مقصر می‌داند و می‌گوید که آنان محل‌های را که برای پارک خودروها اختصاص داده شده اشغال می‌کنند.

اداره امور شهرداری کابل که به یک تیم جوان واگذار شده‌است، وعده داده که مشکل پارکینگ خودروها را در کابل حل خواهد کرد.

نظام الدین وحدت، رئیس شهرداری ناحیه ۱۰ کابل می‌گوید: "هرچند حل مشکل دایمی پارکینگ خودروها دشوار است اما آنها برنامه دارد تا اولین پارکینگ کنار جاده‌ای را در شهرنو کابل از بیمارستان ایمرجنسی الی چهارراه حاجی یعقوب ایجاد کند و با اجرای آن در نقاط دیگر شهر کابل گسترش دهد.

سهراب صدیقی، مهندس ترافیک و مشاور شهرداری کابل در بخش ترافیک شهری می‌گوید که کابل از یک طرف به پارکینگ نیاز دارد و از طرف دیگر محلی برای آن نیست.

آقای صدیقی می‌گوید که در شهرها معمولا دو نوع پارکینگ برای وسایط وجود دارد، پارکینگ حاشیه‌ خیابانها و غیر حاشیه‌ای.

او می‌افزاید که شهر کابل از نگاه توقف‌گاه حاشیه‌ای مشکل ندارد، جاده‌های شهرعریض است و با خط اندازی می‌توان این مشکل را حل کرد اما مشکل اساسی در شهر کابل توقف‌گاه‌های غیر حاشیه‌ای است که برای آن جای کافی وجود ندارد.

او می‌افزود که در زمان ساخت ساختمانهای بلند که توسط شهرداری اجازه ساخت داده شده نیز پارکینگ درنظر گرفته نشده‌است.

ساختمانهای بلند منزل که در داخل شهر کابل ساخت شده‌اند، بیشترآنان فاقد پارکینگ هستند. ساکنان این ساختمانها از جاده‌های اطراف ساختمان استفاده می‌کنند.

آقای صدیقی می‌گوید که شهرداری کابل حالا بلند منزل‌ها را بدون اینکه پارکینگ داشته باشند اجازه ساخت نمی‌دهند.

به گفته او شهرداری از بخش خصوصی نیز خواسته تا در نقاط مرکزی شهر کابل پارکینگ‌های چندین طبقه بسازند.

این نوع سرمایه‌گذاری تاکنون در افغانستان تجربه نشده‌است.

براساس آمارارائه شده درکابل بیش از ۵۰۰ هزار خودرو رفت و آمد می‌کند. به گفته مسئولین شهر کابل برای ۳۰ هزار خودرو ساخته شده‌است.

دولت افغانستان حالا تصمیم گرفته برای مدیریت بهتر ترافیک شهر کابل، مدیریت ترافیک کابل را با شهرداری مدغم کند.

مطالب مرتبط