دادگاه مبارزه با فساد افغانستان، دو نفر را به جرم غصب زمین محکوم کرد

زمین
Image caption غصب زمین یک چالش بزرگ برای حکومت افغانستان محسوب می شود

دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد افغانستان در یک جلسه علنی دو نفر را به اتهام غصب زمین‌های دولتی به حبس محکوم کرد.

شیرآقا منیب، قاضی دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد افغانستان در جلسه علنی امروز سه شنبه پنجم دلو (بهمن) اعلام کرد که حکم این دادگاه نهایی نیست و متهمین می‌توانند خواهان تجدید نظر شوند.

در این دادگاه یکی از متهمین به اتهام تخریب دیوار ۳۵۰ متری تصدی دولتی کاماز در ساحه "خواجه بغرا" شهر کابل به پرداخت جریمه ۳۰ هزار افغانی و به اتهام غصب بیش از ۱۸ جریب زمین دولتی، به چهار سال حبس محکوم شد.

این شخص متهم است که زمین‌های دولتی غصب کرده را به مردم فروخته است. اکنون دادگاه حکم داد که زمین‌های غصب شده مجددا به دولت پس داده شود.

متهم دوم در جلسه امروز دادگاه به اتهام غصب بیش از دو جریب زمین دولتی به دو سال حبس محکوم شد و مکلف دانسته شد که زمین‌های غصب شده را به دولت پس بدهد.

مرضیه عدیل، خبرنگار بی‌بی‌سی که در جلسه علنی این دادگاه حاضر بود، می‌گوید به وکلای مدافع و متهمان وقت کافی داده شد تا از خود دفاع کرده و از دادستان قضیه سوال بپرسند و جواب بگیرند.

اگرچه بسیاری، محاکمه این افراد را کار نیک می‌خوانند اما بر گرفتاری و محاکمه غاصبان بزرگ زمین‌های دولتی و غیردولتی تاکید دارند.

غصب زمین یک چالش بزرگ در افغانستان است.

سال گذشته، یک نهاد غیردولتی موسوم به "خانه آزادی" اعلام کرد که تحقیقات آنها نشان می‌دهد که در ۱۴ سال گذشته بیش از یک میلیون جریب زمین دولتی و شخصی در ۳۴ ولایت افغانستان غصب شده ‌است.

در این گزارش گفته شد که از مجموع تمام زمین‌های غصب شده ۷۵ درصد آنها دولتی است.

براساس ارزیابی این نهاد ازرش زمین‌های غصب شده به ۶.۴ میلیارد دلار می‌رسد.

در این گزارش آمده بود که بیش از ۱۵ هزار نفر شامل برخی سران اقوام، زورمندان محلی، فرماندهان جهادی، رهبران احزاب سیاسی، بزرگان روستاها، متنفذان، سرمایه دارانی‌که پول‌های سیاه و نامشروع به دسترس دارند، متهم به غصب زمین هستند.

مطالب مرتبط