جوانان افغانستان برای مبارزه با فساد آموزش می‌بینند

حق نشر عکس .
Image caption دیدبان شفافیت افغانستان این برنامه را به کمک مالی و فنی اتحادیه اروپا اجرا می کند

یک سازمان غیردولتی موسوم به دیدبان شفافیت افغانستان برنامه جدیدی را آغاز کرده که براساس آن، شهروندان عادی برای نظارت بر کارکرد دولت و مبارزه با فساد آموزش می‌بینند.

محمداکرام افضلی، رئیس این سازمان روز پنجشبه (۷ دلو/بهمن) به خبرنگاران گفت که ۳۶۰ نفر از جوانان آموزش دیده و آماده، به ۹ ولایت از ۳۴ ولایت کشور اعزام شده‌اند تا از مکتب‌ها (مدرسه‌ها)، بیمارستان‌ها و پروژه‌های زیربنایی دیدن و اطمینان حاصل کنند که کارهای مغایر قانون صورت نمی‌گیرد.

همه این جوانان، که بیشتر از میان دانش‌آموزان و دانشجویان انتخاب شده‌اند، در مراسم پایانی دوره آموزشی شش روزه خود در تالاری در کابل حضور داشتند. به گفته دیدبان شفافیت آن‌ها را به کمک مالی و فنی اتحادیه اروپا آموزش دیده‌اند.

دیدبان شفافیت این جوانان را "قهرمانان امانت‌داری" نامیده و اعلام کرده که قرار است آن‌ها هر کدام به ولایت‌های خود بروند و به صورت داوطلبانه از وضعیت کار در مدارس، دادگاه‌ها، بیمارستان‌ها و پروژه‌های دولتی دیدن کنند و کاستی‌ها، خلافکاری‌ها و احتمال فساد در آن‌ها را به مسئولان تذکر دهند.

آقای افضلی گفت که هدف از اجرای این برنامه به راه انداختن "حرکت ملی در برابر مفسدان برای ریشه‌کن کردن فساد" است.

حق نشر عکس IWA
Image caption مسئولان دیدبان شفافیت افغانستان گفته اند که هدف از اجرای این برنامه بسیج مردم علیه فساد است

پیش از این، ۴۰ جوان همین وظایف را در یک سال گذشته انجام داده‌اند. عبدالله ظریفی یکی از این جوانان به بی‌بی‌سی گفت که شیوه کار این داوطلبان نظارت بر چگونگی اجرای پروژه است و اگر کار خلافی را دیدند، در آغاز به مجری طرح تذکر می‌دهند و اگر موثر واقع نشد، به کارفرما یادآور می‌شوند و در نهایت از مردم می‌خواهند که بسیج شوند.

آقای ظریفی گفت که او در قندوز بر اجرای طرحی نظارت کرد و متوجه شد که مجری به دلیل استفاده از سیمان "بی‌کیفیت و مغایر قرارداد" کارش را با کیفیت نامناسبی پیش می‌برد، ولی پس از اقدام او برای اصلاح کارش، مجبور شد سیمان بهتری را مطابق قرارداد تهیه و استفاده کند.

مسئولان سازمان دیدبان شفافیت، که چندی پیش در گزارشی گفته بودند مردم افغانستان سالانه سه میلیارد دلار رشیوه می‌پردازند، امیدوارند که با اجرای این برنامه بتوانند مردم را در امر مبارزه با فساد بسیج کنند.

روز چهارشنبه سازمان شفافیت بین‌الملل گزارش سالانه خود از رده‌بندی کشورها و سرزمین‌ها در زمینه فساد را منتشر کرد که جایگاه افغانستان در آن اندکی بهبود یافته است.

جایگاه افغانستان در رده‌بندی سال ۲۰۱۵ این سازمان ۱۶۶ از ۱۶۷ بود، اما در سال ۲۰۱۶ در رده ۱۶۹ از ۱۷۶ قرار گرفته که ردیف هشتم از آخر شمرده می‌شود.

شفافیت بین‌الملل در گزارش خود نوشته که میزان فساد دولتی در افغانستان کاهش یافته است اما این کشور از نظر سلامت اداری و اقتصادی، همچنان امتیاز و موقعیتی نامطلوب دارد.

مطالب مرتبط