درخواست از دولت افغانستان برای مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران

ننگرهار

شماری از خبرنگاران محلی در ولایت‌های شرقی افغانستان در تجمعی از دولت این کشور خواستند تا آن عده از زورمندان محلی را که به رفتارهای خشونت‌آمیز علیه خبرنگاران محلی متوسل می‌شوند، مجازات کند.

این خبرنگاران که امروز (جمعه، ۸ دلو/بهمن) از ولایات ننگرهار، کنر و لغمان در مرکز شهر جلال آباد تجمع کرده بودند، گفتند که روز گذشته یک نگهبان لعل‌آغا کاکر، شهردار سابق شهر جلال آباد، یک خبرنگار محلی را در این شهر مورد ضرب و شتم قرار داد.

به گفته آنها، این رویداد هنگامی رخ داد که محافظان برای باز کردن راه آقای کاکر با رانندگان درگیر شدند و این خبرنگار محلی خواست از رویداد فیلم بگیرد.

پس از اعتراض این خبرنگاران، آقای کاکر از خبرنگاران معذرت خواهی کرد و وعده داد که محافظ‌ش را برکنار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

شیرشاه همدرد، رییس کمیته دفاع از خبرنگاران در شرق افغانستان، هم گفته که پس از این، هر مورد خشونت در برابر خبرنگاران را به نهادهای عدلی و قضایی می‌کشاند.

افغانستان ازجمله بدترین کشورها برای خبرنگاران خوانده میشود. تنها در سال ۲۰۱۶، چهارده کارمند رسانه‌ای در این کشور کشته و بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

با آنکه حکومت همواره وعده حمایت از خبرنگاران را می‌دهد اما منتقدان میگویند که به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی نمی‌شود.