والی تخار: در صورت بی‌توجهی به ناامنی ولسوالی درقد، فهرست حامیان مافیا را منتشر می‌کنم

درقد حق نشر عکس Takhar Gov
Image caption آقای ضیا می‌گوید که اگر مسئولین اقدام نکنند، فهرست عاملان ناامنی ولسوالی درقد را منتشر می‌کند

محمد یاسین ضیا، والی ولایت تخار، در شمال شرق افغانستان اعلام‌ کرد که ناامنی ولسوالی "درقد" در مرز افغانستان و تاجیکستان، فقط به حضور طالبان در این منطقه بر نمی‌گردد، بلکه دلیل اصلی قاچاق مواد مخدراست.

او در یک مصاحبه اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت که در ولسوالی "درقد" افراد مسلح وجود دارند که مربوط به زورمندان و افراد مسلح محلی است که در نقش گروه طالبان بازی می‌کنند.

آقای ضیا گفت که در کنار این افراد زورمند، شماری از نیروهای طالبان نیز در درقد حضور دارند.

والی تخار مدعی شد که تمام ناامنی ولسوالی درقد به مافیایی مواد مخدر بر می‌گردد. مردم نیز می‌دانند که چه کسانی در پشت این قضیه هستند.

او گفت که ریشه این ناامنی به مقام‌ها در شهر طالقان مرکز ولایت تخار و کابل، پایتخت افغانستان بر می‌گردد.

آقای ضیا افزود که بعد از ریشه‌یابی ناامنی در ولسوالی درقد، حامیان این ناامنی مشخص شده و اکنون مردم هم این افراد را می‌شناسند و به مسئولین دولت افغانستان هم اطلاع داده شده‌است.

او گفت که منتظر می‌ماند که مسئولین در زمینه چه اقدامی را انجام می‌دهند، در صورتیکه آنان کاری انجام ندهند، خود فهرست عاملان این نا‌امنی را به رسانه‌ها خواهد داد.

Image caption حضور طالبان در ولسوالی درقد بارها خبر ساز شده‌است

آقای ضیا افزود که او با ترافیک گسترده مواد مخدر در ولایت تخار به کشورهای آسیایی میانه مواجه است و مدعی شد که این ولایت گذرگاه اصلی عبور مواد مخدر به خارج از افغانستان است.

او افزود که نیروهای امنیتی مستقر در این ولایت نیز به شدت محلی شده‌اند، آنان بیشتر از نهادهای دولتی، وابسته به فرماندهان مسلح محلی هستند. وقتی که اقدام به دستگیری افرادی متهم می‌کنیم آنان به این فرماندهان زنگ می‌زنند و مانع از انجام کار می‌شوند.

مطالب مرتبط