برف و بهمن در افغانستان؛ ۱۱۹ نفر در سه روز کشته شدند

برف حق نشر عکس Getty Images/SHAH MARAI
Image caption به گفته مسئولین ۱۹۰ منزل نیز به دلیل برفباری تخریب شده‌است

مقام‌ها در افغانستان اعلام کردند که برف‌باری و بهمن در این کشور در ۷۲ ساعت گذشته جان ۱۱۹ نفر را گرفته و ۸۹ نفر دیگر هم زخمی کرده است.

سنگین‌ترین تلفات مربوط به ولایت کوهستانی نورستان در شرق افغانستان بوده که برف‌کوچ (بهمن) یک روستا را بلعیده و جان ۶۵ نفر از جمله کودکان و زنان را گرفته‌ است.

بعد از نورستان بیشترین تلفات را ولابت بدخشان در شمال شرق به خصوص ولسوالی "ماه می" داشته که ۱۰ نفر به دلیل ریزش بهمن در آنجا جان داده‌اند.

Image caption سنگین‌ترین تلفات مربوط به ولایت کوهستانی نورستان در شرق افغانستان بوده که برف‌کوچ (بهمن) یک روستا را بلعیده و جان ۶۵ نفر از جمله کودکان و زنان را گرفته‌ است

شورای وزیران افغانستان برای رسیدگی به وضعیت، امروز (دوشنبه ۱۸ دلو/بهمن) نشست اضطراری برگزار کرد. کمیته‌ای مشترک از نمایندگان چند وزارت‌خانه موظف شده تا به نیازمندان کمک‌های فوری برساند.

بیشتر بخوانید:

+بهمن در شرق افغانستان 'جان ۴۵ نفر' را گرفت

+ آلبوم: حاشیه‌های برف‌باری اخیر افغانستان

+ همه‌ پروازهای داخلی و بین‌المللی به فرودگاه کابل لغو شد

+ بارش برف جان ۱۸ نفر را در بدخشان افغانستان گرفت

ویس احمد برمک، وزیر دولت درامور رسیدگی به حوادث امروز درباره آخرین آمار تلفات و خسارت برفباری در یک نشست خبری گفت: "تمام کسانی که در مسیرها در برف گیر مانده بودند نجات یافته‌اند و تلفاتی در پی‌ نداشته است. تلفات بیشتر به دلیل ریزش برف‌کوچ بوده‌است."

حق نشر عکس Getty Images/SHAH MARAI
Image caption دولت می‌گوید که امداد رسانی را از طریق هوا در مناطق دور دست آغاز کرده است

او گفت ضخامت برفی که در ۳ روز گذشته به زمین نشسته در ۲۲ ولایت مختلف افغانستان به ۸۰ سانتی متر الی ۳ متر می‌رسد.

آقای برمک افزود که ۱۹۰ منزل نیز به دلیل برف‌‎باری تخریب و ۲۳ منزل آسیب دیده‎اند. بیش از ۴۰۰ دام نیز به دلیل سرما از بین رفته ‌است.

Image caption بعد از نورستان بیشترین تلفات را ولابت بدخشان در شمال شرق به خصوص ولسوالی "ماه می" داشته که ۱۰ نفر به دلیل ریزش بهمن در آنجا جان داده‌اند

وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرده که صدها کیلومتر جاده به پاک کاری نیاز دارد.

در بیشتر مناطق کوهستانی و برف‌گیر افغانستان مانند بامیان در مرکز و بدخشان در شمال شرق راه‌ها و جاده‌ها مسدود شده ‌است.

دولت امروز توانست گذرگاه استراتژیک سالنگ را که از سه روز تاکنون بسته بود، تنها بر روی دستکم صد خودرو که در برف‌ گیر مانده بودند، باز کند.

دولت اطمینان می‌دهد که اکنون دیگر خطر بروز بحران انسانی ناشی از این حوادث طبیعی رفع شده ‌است، ولی حوادث ماه‌های آینده غیر قابل پیش بینی ‌است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در بیشتر مناطق کوهستانی و برف‌گیر افغانستان مانند بامیان در مرکز و بدخشان در شمال شرق راه‌ها و جاده‌ها مسدود شده ‌است

مطالب مرتبط