برفباری در شمال و شمال غرب افغانستان جان ۲۸ نفر را گرفت

فاریاب
Image caption در ولایت فاریاب اکنون حدود ۷۰ سانتی متر برف به زمین نشسته که به گفته مردم محل کم سابقه‌است

منابع محلی در دو ولایت فاریاب در شمال و ولایت بادغیس درشمال غرب افغانستان اعلام کردند که به دلیل بارش برف در این دو ولایت دست‌کم ۲۸ نفر کشته و ۹ نفر را زخمی شده‌اند.

میرامان، مسئول امنیت ولایت فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که ۲۵ نفر آنان به دلیل بارش برف و سرما در ولایت فاریاب جان داده و سه نفر زخمی شده‌اند.

او افزود که ۳۰ چوپان با حدود سه هزار گوسفند ناپدید شدهاند و یک هزار دام نیز تلف شده‌است.

آقای امان افزود که تلاش برای نجات این چوپان‌ها ادامه دارد.

به گفته این مقام محلی حدود ۷۰ خودرو نیز در منطقه "کته‌کم" در نزدیک مرکز ولایت فاریاب گیر مانده بودند که نجات داده شده‌اند.

در ولایت فاریاب اکنون حدود ۷۰ سانتی متر برف به زمین نشسته و برای مقابله با این حالت در مرکز ولایت جلسه اضطراری تشکیل شده‌است.

در ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان نیز بارش برف باعث فروریختن سقف یک خانه در ولسوالی مقر ولایت بادغیس شده که دو زن و یک مرد کشته شده و دونفر دیگر زخمی شده‌اند.

اکنون در ولایت بادغیس ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر برف به زمین نشسته که ۳۰۰ دام نیز در این حادثه تلف شده‌است.

ظاهر بهاند، سخنگوی والی بادغیس به بی‌بی‌سی گفت که راه ارتباطی بادغیس_هرات هم در گذرگاه سبزک بسته شده و تلاش برای بازگشایی آن جریان دارد.

۱۸ دلو/بهمن مقامها در افغانستان اعلام کردند که برفباری و بهمن در این کشور در ۷۲ ساعت گذشته جان ۱۱۹ نفر را گرفته و ۸۹ نفر دیگر هم زخمی کرده‌است.

سنگین‌ترین تلفات مربوط به ولایت کوهستانی نورستان در شرق افغانستان بود که برفکوچ (بهمن) یک روستا را بلعیده و جان ۶۵ نفر از جمله کودکان و زنان را گرفته‌است.

بیشتر بخوانید:

برف و بهمن در افغانستان؛ ۱۱۹ نفر در سه روز کشته شدند

تعداد قربانیان ریزش بهمن در ولایت نورستان به ۶۵ نفر رسید

رحمت و زحمت برف در افغانستان

مطالب مرتبط