دولت افغانستان استراتژی برای تقویت صادرات می‌سازد

صادرات
توضیح تصویر،

صادرات افغانستان سالانه حدود چهارصد میلیون دلار است

وزارت تجارت و صنایع افغانستان در تلاش است تا توازن صادرات و واردات در این کشور را متعادل بسازد.

به اساس آمار موجود، افغانستان سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار واردات دارد اما صادرات آن تنها حدود ۴۰۰ میلیون دلار است.

مقامات وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که همکاران بین‌المللی افغانستان، این کشور را در متوازن کردن تجارت کمک می‌کند؛ به ویژه که این کشور تازه توانسته به عضویت سازمان تجارت در آید.

برای نظرخواهی از تاجران افغان در ترتیب استراتژی صادارت افغانستان، امروز دوم حوت (اسفند) نشستی در کابل راه اندازی شده بود.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان در این نشست گفت طرح اولیه استراتژی صادرات افغانستان از سوی اتحادیه اروپا پیشکش شده و قرار است تاجران و سرمایه گذاران افغان امروز و فردا روی آن بحث کرده و آن را نهایی کنند.

در این طرح آمده است که افغانستان تا حد توان تلاش کند که بدیل اقلام وارداتی را در داخل کشور تولید کند و اقلام صادراتی‌اش را که می‌تواند در جهان رقابت کند، از نظر کمی و کیفی بهتر ارائه کند.

قالین ، زعفران، انار، سنگ های قیمتی، صنایع دستی، شماری از میوه‌های تازه و خشک دیگر از مهمترین اقلام صادراتی افغانستان است که می‌تواند در رقابت در بازار جهانی خوش بدرخشد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما تاجران افغان می‌گویند آنها با مشکلات زیادی چون نبود امنیت، زمین، انرژی و مالیه بلند مواد خام وارداتی رو به رو هستند.

رحم الدین که در بخش صادرات میوه تازه و خشک تجارت می‌کند، از حکومت می‌خواهد که در صورت نهایی شدن این استراتژی، آن را بطور جدی عملی کند.

وی می‌گوید: "همیشه حرف‌ها زیاد است. همچو کنفرانس ها همیشه دایر شده اما جامه عملش بسیار کم بوده است... همیشه اقتصاد قربانی سیاست می‌شود."

به نظر می‌رسد مشکلات زنان تجارت پیشه در بخش صادرات بیشتر هم است. آنها می‌گویند به سبب مشکلات بی شمار نمی‌توانند تولیدات خود را به خارج صادر کنند.

لیلا عربشاهی، از تولیدکنندگان قالین است. او می‌گوید که به دلیل دسترسی مشکل به سرمایه‌های بزرگ و عدم همکاری ارگان‌های مربوطه، شمار بسیاری کمی از زنان توانایی صادرات تولیدات‌شان را دارند.

او همچنان از مشکلات امنیتی و اجتماعی به عنوان چالش‌های دیگر زنان برای تجارت یاد کرد.

افغانستان کشور عمدتا مصرفی است و بیشتر مواد مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه ایران، پاکستان و چین و کمی هم از ترکیه، کشورهای عربی و اروپا وارد می کند. نامتوازن بودن سطح تجارت برای اقتصاد ملی کشور پیآمدهای بدی داشته و از این رو دولت افغانستان بر تقویت صادرات و بهبود درآمد داخلی تمرکز دارد.