وزیر دفاع بریتانیا: از افغانستان خارج شویم، میلیون‌ها افغان به اروپا پناهنده می‌شوند

تصویری از وزیر دفاع بریتانیا

منبع تصویر، Press Association

توضیح تصویر،

وزیر دفاع بریتانیا در مونیخ گفته که اگر نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک کنند، این کشور دچار هرج و مرج می‌شود

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که اگر غرب افغانستان را ترک کند، احتمالا حدود ۴ میلیون نفر از این کشور به بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی پناهنده خواهند شد.

او گفته که در صورت خروج نیروهای بریتانیایی و ناتو از افغانستان، این کشور دچار "هرج و مرج کامل" خواهد شد.

در همین حال، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته پیش از اتخاذ تصمیم نهایی در مورد فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان، بررسی همه‌جانبه در مورد اوضاع این کشور انجام دهد.

وزیر دفاع بریتانیا که در نشست امنیتی مونیخ در آلمان صحبت می‌کرد، گفت بریتانیا و ناتو نمی‌توانند نیروهایشان را از افغانستان بیرون کنند؛ زیرا "گروه‌های تروریستی که به خاطر آنها نیروهای ما در سال ۲۰۰۱ به افغانستان رفت، هنوز تهدید هستند."

وزیر دفاع بریتانیا هشدار داد که "اگر افغانستان سقوط کند، اروپا نتایج آن را بسیار مستقیم احساس خواهد کرد".

مایکل فالون همچنین برخلاف مواضع دولت پیشین بریتانیا در قبال افغانستان، گفت: "ما باید تا زمانی در افغانستان بمانیم که ماموریت را تمام کنیم."

هفته پیش، مایک پیننگ معاون وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که احتمال دارد این کشور نیروهای بیشتر به افغانستان بفرستد.

بیشتر بخوانید:

دیوید کامرون در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که ماموریت افغانستان به پایان رسیده و در هماهنگی با آمریکا و دیگر اعضای ناتو، شمار قابل توجه نیروهای بین‌المللی از جمله نیروهای ناتو در پایان ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کردند.

آقای فالون افزود: "اگر تصمیم ما برای رفتن به افغانستان درست بود، پس درست نیست، پیش از اینکه کار تمام شده باشد، افغانستان را ترک کنیم."

وزیر دفاع بریتانیا پذیرفت که نیروهای امنیتی افغانستان تا حال نتوانسته‌اند طالبان را شکست کامل بدهند و گفت: "ما از دولت افغانستان و نیروهای نظامی این کشور می‌خواهیم با همان وضعیتی برخورد کنند که ما با ده برابر شمار نیروهای فعلی در افغانستان با آن مواجه بودیم."

در حال حاضر ۵۰۰ نیروی بریتانیایی مشغول آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان در کابل هستند.

احتمال افزایش نیروهای آمریکایی

منبع تصویر، AFP/Getty

توضیح تصویر،

وزیر دفاع آمریکا گفته که ترامپ برای تصمیم‌گیری در مورد اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان، منتظر ارزیابی‌های او است

دیروز جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا نیز گفت که او مشغول بررسی وضعیت افغانستان و گردآوری اطلاعات لازم در این مورد برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور است.

او که با خبرنگاران در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی صحبت می‌کرد، گفت: "ترامپ منتظر پیشنهادات من است. اما نخست باید من فورمول‌بندی کنم که ما در چه موقعیتی قرار داریم. بنا این یک روند عادی جمع‌آوری اطلاعات است."

وزیر دفاع آمریکا روز شنبه گذشته در مونیخ با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و قرار بود دیروز به کابل برود اما به دلیل هوای نامساعد این سفر به تاخیر افتاد.

در عوض او ویدئو کنفرانس طولانی با ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان برگزار کرد.

بیشتر بخوانید:

از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان ۱۶ سال می‌گذرد و جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا خوانده شده؛ در حالی که ژنرال نیکلسون ماه پیش در کنگره آمریکا گفت که این جنگ به "بن‌بست" رسیده است.

در حال حاضر ۸۴۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند و ژنرال نیکلسون گفته است که او برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان که "به شدت زیر فشار" قرار دارند، به هزارها نیروی جدید آمریکایی نیاز دارد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است که ترامپ پیش از تصمیم نهایی در مورد درخواست ژنرال نیکولسون، به مشورت‌های جیمز متیس گوش خواهد کرد.