حملات موشکی پاکستان به خاک افغانستان 'متوقف شده است'

کنر
توضیح تصویر،

مقامات می‌گویند موشک پرانی پاکستان به افغانستان متوقف شده است

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، می‌گوید که نظامیان پاکستانی حملات موشکی به ولایات شرقی کنر و ننگرهار افغانستان را متوقف کرده‌اند.

او همچنین به بی‌بی‌سی گفت که پاکستان "موجودیت مراکز آموزشی هراس‌افکنان انکار نمی‌کند و گفته که در این زمینه اقدام خواهد کرد."

به گفته خبرنگاران از سخنان آقای زاخیلوال چنین به نظر می‌رسد که در پی تیره شدن روابط بین دو کشور همسایه و واکنش‌های تند افغانستان، ظاهرا پاکستان تلاش می‌کند تا به فرونشاندن این تنشها کمک کند.

به گفته آقای زاخیلوال، توقف موشک پرانی‌ها، بازشدن گذرگاه تورخم و اقدام در مقابل فهرست‌هایی که به پاکستان داده شده از شروط دولت افغانستان برای کاهش تنش بین دو کشور بوده است.

مقام‌های محلی در شرق افغانستان نیز تایید کرده‌اند که حملات موشکی پاکستان در مناطقی در امتداد خط دیورند متوقف شده است.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
پرگار

برنامه‌ای که در آن مهمانان برنامه به پرسش‌های چالشی مربوط به جامعه امروز پاسخ می‌دهند

پادکست

پایان پادکست

پاکستان پس از حمله خونین به زیارتگاه صوفیان در سند، پاکستان دست کم شش ولسوالی را در دو ولایت کنر و ننگرهار هدف موشک پرانی قرار و فشارها را بر افغانستان افزایش داد.

اکنون سفیر افغانستان می‌گوید مقامات پاکستانی وعده سپرده که گذرگاه تورخم را نیز امروز باز کند، اما تا این لحظه در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

در همین حال، در افغانستان واکنش‌ها نسبت به اقدام تند پاکستان که افغانستان را متهم به بی‌تفاوتی در مورد پناهگاه‌های شورشیان ضد پاکستان کرده بود، همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین مورد، شورای حراست و ثبات، از ائتلاف‌های عمده احزاب سیاسی افغانستان، اقدامات اخیر پاکستان را تخلفات صریح و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغامستان خوانده و محکوم کرده است.

مسعود ترشتوال، سخنگوی این شورا، به بی‌بی‌سی گفت که با وجود اختلاف‌نظر که شورا با برخی سیاست‌های حکومت افغانستان دارد، در چنین شرایط دشوار، آنها در کنار حکومت و مردم قرار دارند.

شورای حراست و ثبات همچنین از کشورهای حامی نظام در افغانستان خواسته که در مورد مبارزه با تروریسم بر مبنای توافقات مشترک اقدامات عملی روی دست گیرند.

این شورا خطاب به پاکستان گفته است که تروریسم هیچ مرزی نمی‌شناسد، از این رو از اسلام آباد خواسته به سیاست تمویل، آموزش، تجهیز و صدور انتحار و انفجار به افغانستان پایان بدهد. هرچند پاکستان این اتهام‌ها را رد می‌کند.

مقام‌های افغان می‌گویند در سال‌های گذشته بارها فهرستی از مراکز آموزشی و رهبران مخالفان مسلح دولت را در اختیار اسلام آباد قرار داده، اما هنوز شاهد اقدامات عملی پاکستان نبوده اند.