یک بانک خصوصی ۲۵ میلیون دلار به بخش صنعت افغانستان وام می‌دهد

قرضه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

برای اولین بار است که یک بانک خصوصی به بخش صنایع افغانستان وام می‌دهد

برای اولین بار در افغانستان یک بانک خصوصی به بخش صنعت افغانستان ۲۵ میلیون دلار وام/قرضه می‌دهد.

براساس تفاهمنامه‌ای که میان انجمن صنایع افغانستان و "بانک بین‌المللی افغانستان" امروز چهارشنبه ( چهارم حوت/اسفند) امضا شد، این مقدار وام برای مدت یک الی ۳ سال در اختیار صاحبان صنایع افغانستان قرار داده خواهد شد.

سخی‌احمد پیمان، رئیس انجمن صنایع افغانستان، در این مراسم گفت ‌که ۲۵ میلیون دلار برای یک الی سه سال به صاحبان صنایع قرضه داده می‌شود که بهره آن براساس بانکداری اسلامی ۶ الی ۱۰ درصد خواهد بود و براساس بانکداری عادی ۶ درصد‌ است.

او افزود که اکنون در بانک مرکزی افغانستان حدود ۵ الی ۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی موجود است که می‌توان این مقدار پول را از طریق بانک خصوصی در اختیار صاحبان صنایع افغانستان قرار داد.

آقای پیمان مدعی شد که بخش صنایع افغانستان توانایی جذب ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون دلار وام را دارد.

ذولفقارعلی خان، از مسئولین بانک بین‌المللی افغانستان، در مراسم امضای تفاهم‌نامه اعطای وام گفت که این وام‌ها برای خریداری ماشین‌آلات، مواد خام، اعمار ساختمان و توسعه صنعت در اختیار صنعت‌کاران قرار خواهد گرفت.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت افغانستان، نیز در این مراسم گفت که قبل از این بانکها وام‌ها را با سود زیاد دراختیار صنعت‌کاران قرار می‌داند و دلیل آن نیز خطرهایی بود که بانک داران با آن مواجه بودند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او افزود مشکلات در جمع آوری وام‌ها و خطرهای دیگر، عامل اصلی در میزان بلند (بالای) بهره بود. او گفت که اکنون امیدواراست که بانکهای دیگر نیز پولهای خود را در خدمت حمایت از تولیدات داخلی قرار دهند.

آقای قوقندی افزود که دولت افغانستان به تمام نهادهای دولتی دستور داده تا به تولیدهای داخلی اهمیت داده و ۲۵ درصد این تولیدها را از مشابه خارجی آن با قیمت بالاتر خریداری کند.

او گفت دولت برای حمایت از تولیدهای داخلی مالیات برمواد خام را که به افغانستان وارد می‎شود از ۸ درصد به یک درصد کاهش داده و تمام ماشین آلات که وارد افغانستان می‌شود از مالیات معاف هستند.

آقای قوقندی گفت که وزارت تجارت ثبت کارخانه‌های تولیدی را در افغانستان آغاز کرده که تاکنون ۱۱هزار کارخانه ثبت شده‌ است.

او بدون نام بردن از تولیدات افغانستان گفت که کشور در۲۰ بخش به خود کفایی رسیده و اکنون صادرات دارد.

سخنگوی وزارت تجارت افغانستان گفت که اکنون صادرات افغانستان از ۳ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته و در سال‌های آینده به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

او گفت که اکنون سالانه در افغانستان ۷ میلیون جوره کفش تولید می‌شود.