هفت محافظ دوستم در دادستانی افغانستان حاضر شدند

دوستم
توضیح تصویر،

آقای دوستم استقرار نیروهای امنیتی را در اطراف خانه خودش رد کرد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که هفت محافظ ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، برای تحقیق به دادستانی کل افغانستان حاضر شده اند.

گفته می‌شود که قبلا دو محافظ او برای تحقیق حاضر شده بودند.

قبل از این دادستانی کل افغانستان گفته بود که نامه‌های احضاریه‌ای که برای جلب محافظان ژنرال/جنرال رشید دوستم، معاون رئیس جمهوری افغانستان فرستاده، بی‌پاسخ مانده است.

دادستانی کل همچنین گفته بود که پس از تکمیل شدن تحقیقات از وزارت داخله/ کشور خواستار بازداشت ۹ تن از محافظین آقای دوستم شده ‌است ولی وزارت داخله تا حال در این زمینه اقدام نکرده‌ است.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

چند ماه پیش، احمد ایشچی، یکی از مخالفان سیاسی ژنرال دوستم ادعا کرد که او از سوی آقای دوستم و محافظانش مورد بدرفتار جنسی قرار گرفته است.

چند هفته پیش، روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته بود که آقای دوستم مانع بازداشت محافظینش شده است.

دیروز ده‌ها تن از سربازان ارتش، نیروهای واکنش سریع و پلیس افغانستان با تجهیزات سنگین خانه ژنرال عبدالرشید دوستم و شماری از دستیاران ارشد او را در کابل محاصره کردند.

یک منبع کاخ ریاست جمهوری که نخواست نامش فاش شود، گفته بود که معاون رئیس جمهوری با صدها محافظ مجهز به ساز و برگ سنگین نظامی در دفترش حضور یافته که از نظر این منبع، اقدامی "غیرقانونی" بوده است.

این منبع گفته که "در این مرحله" هیچ برنامه‌ای برای دستگیری آقای دوستم یا محافظان او نیست.

بعد از نشر این خبر ژنرال عبدالرشید دوستم، اعلام کرد که موضوع استقرار نیروهای نظامی در نزدیکی خانه و محل کارش واقعیت ندارد و ساخته رسانه هاست.

او گفت که رسانه‌ها در این مورد خبرهای دروغ پخش کرده‌اند.

ژنرال دوستم گفت که توطئه‌های زیادی در جریان بوده تا روابط میان او و رئیس جمهوری را خراب کنند اما روشن نساخت که این توطئه‌ها از سوی کی صورت گرفته است.

او گفت اگر اختلافاتی هم میان او و رئیس جمهوری وجود داشته باشد، برای تحکیم قدرت دولت و "استحکام نظام" در افغانستان بوده است.

آقای دوستم متهم شده که در مورد پرونده احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان، با قوه قضائیه افغانستان همکاری نکرده است.

آقای ایشچی از ژنرال دوستم و ۹ محافظ او شکایت کرده و آنها را به بدرفتاری جنسی با خود متهم کرده است.