اخبار ضد و نقیض از حضور داعش در ولایت لوگر

لوگر
توضیح تصویر،

لوگر در جنوب پایتخت، از ولایات نسبتا ناامن افغانستان است

ساکنان ولایت لوگر در همسایگی کابل پایتخت افغانستان می‌گویند در حومه شهر پل علم مرکز این ولایت پرچم و شب‌نامه‌های مربوط به داعش را دیده‌اند.

آنها می‌گویند حضور شورشیان در این مناطق، با گذشت هر روز زندگی را برای آنها دشوار می‌کند.

به گفته آنها دو شب پیش در روستاهای کلنگار، علی خان و بابوس که از مرکز ولایت فاصله زیادی ندارند، شب‌نامه‌هایی به نام داعش پخش شده است اما یک روز پس از آن نفرات طالبان با بلند کردن پرچم‌های این گروه، شب‌نامه‌های منسوب به داعش را از محل جمع کردند. به گفته مردم محل دولت هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

ولایت لوگر که زادگاه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان است، در چند سال اخیر شاهد ناآرامی‌هایی بوده است.

عصمت الله علی‌زی فرمانده پلیس ولایت لوگر می‌گوید آنها نیز شب‌نامه‌های منسوب به داعش را دیده‌اند اما این شب‌نامه‌ها نه از سوی داعش بلکه از سوی برخی دیگر از شورشیان مخالف دولت پخش شده‌اند.

به گفته وی، اختلافات میان شورشیان مسلح مخالف دولت در این ولایت افزایش یافته و برخی از آنها با استفاده از نام داعش فعالیت می‌کنند.

پل علم مرکز ولایت لوگر که حدود ۵۰ کیلومتر از پایتخت افغانستان فاصله دارد پیش از این هم شاهد فعالیت گروه دولت اسلامی یا داعش بوده اما این گروه با شکست روبرو شده و نتوانسته به فعالیتش ادامه بدهد.

بیش از یک سال پیش سعد امارتی یکی از فرماندهان مشهور گروه طالبان به همراه افراد زیر دستش در ولسوالی خوشی این ولایت حمایتش را از داعش اعلام کرد و پرچم سفیدش را هم به پرچم سیاه تغییر داد. اما دسته او در نتیجه فشار نیروهای امنیتی و مخالفت مردم محل به ولایت ننگرهار فرار کرد و سپس سعد امارتی در آنجا کشته شد.

حسیب الله استانکزی عضو شورای ولایتی لوگر می‌گوید شرایط برای فعالیت گروه داعش در این ولایت مساعد نیست.

در همین حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی نوشته که شب‌نامه‌های منسوب به داعش در حومه شهر پل علم از سوی حکومت افغانستان پخش شده است.

مقام‌های محلی لوگر این ادعا را رد می‌کنند. فرمانده پلیس لوگر همچنان می‌گوید اگر مردم محل با آنها همکاری کنند تمامی گروه‌های شورشی تندرو را در این ولایت سرکوب خواهند کرد.