تجمع اعتراضی کابل علیه موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان

پاکستان

ده‌ها تن از فعالان سیاسی و اعضای جامعه مدنی امروز، جمعه (ششم حوت/ اسفند)، در اعتراض به موشک‌پرانی پاکستان به خاک افغانستان تجمع کردند.

شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی امروز از حکومت و سازمان ملل متحد خواستند تا مانع از موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان شوند.

هرچند مقام‌های افغان گفته‌اتد که حملات موشکی پاکستان متوقف شده، اما گذرگاه‌های مرزی میان کابل و اسلام آباد همچنان بسته است.

پاکستان پس از حمله خونین به زیارتگاه صوفیان درایالت سند، دست کم شش ولسوالی را در دو ولایت کنر و ننگرهار هدف موشک پرانی قرار داده و به گفته منابع افغان، فشار را بر افغانستان را بیشتر کرده است.

بیشتر بخوانید:

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، قبلا گفته بود که نظامیان پاکستانی حمله‌های موشکی به ولایت‌های شرقی کنر و ننگرهار افغانستان را متوقف کرده‌اند.

عطا لله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که گفتگو برای باز شدن گذرگاه‌های مرزی ادامه دارد اما افزود که انتظار نمی‌رود که گذرگاه مرزی میان دو کشور به‌زودی باز شود.

او گفت که تاکنون حدود ۴۰۰ موشک از پاکستان به خاک افغانستان پرتاب شده و حدود ۲۷۰ خانوار از مناطق هدف قرار گرفته آواره شده‌اند.

دو گذرگاه مهم تورخم در شرق و اسپین بولدک در جنوب همچنان به روی رفت و آمد بسته است و هزاران نفر را در هر دو سوی مرز با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

چند روز قبل صدها نفر در ولایت شرقی ننگرهار دراعتراض به موشک ‌پرانی‌های اخیر پاکستان تظاهرات کردند.