بهار دوباره دانشگاه آمریکایی افغانستان پس از حمله خونین طالبان

  • بشیر پیمان
  • بی‌بی‌سی _ کابل
دانشگاه
توضیح تصویر،

قرار است دانشگاه آمریکایی افغانستان پس از شش ماه تعطیلی، در فصل بهار بازگشایی شود

دانشگاه آمریکایی افغانستان شش‌ماه پس از حمله شورشیان بر این دانشگاه بازگشایی می‌شود. مسئولان این دانشگاه می‌گویند این بار تدابیر امنیتی بهتری در نظر گرفته شده تا دانشجویان بتوانند با خاطر آرام درس بخوانند.

در حمله شورشیان به این نهاد آموزش عالی افغانستان ۱۶ نفر کشته و بیش از چهل تن دیگر زخم برداشتند. این حمله که با انفجار موتر بمگذاری شده یک مهاجم انتحاری آغاز شد و با تیر اندازی دو مهاجم دیگر در داخل کلاس‌های درسی ادامه یافت، خسارات هنگفتی برجای گذاشت.

مهاجمان با سلاح کلاشنکوف و نارنجک مسلح بودند و برای حدود ده ساعت در برابر نیروهای امنیتی جنگیدند. این حمله باعث شد دانشگاه امریکایی تعطیل شود. مسئولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفت.

هر چند مسئولان دانشگاه آمریکایی افغانستان می‌گویند بیشتر دانشجویان از راه دور، درس‌های‌شان را دنبال کردند، اما دانشجویان تا امروز نتوانستند سر کلاس حاضر شوند.

شش ماه پس از حمله مهاجمان انتحاری در و دیوار شکسته و تخریب شده‏‏‌ ‌‌ساختمان، ترمیم شده اما زخم‌های بسیاری از دانشجویان و کارکنان این دانشگاه که در این حمله آسیب دیده بودند، هنوز التیام نیافته است.

توضیح تصویر،

نرگس می‌گوید برای بازگشایی دانشگاه لحظه شماری می‌کند

نرگس محمدی یکی از قربانیان حمله طالبان به دانشگاه آمریکایی افغانستان است. او در جریان حمله، خود را از طبقه دوم ساختمان به زمین انداخت. از ناحیه کمر، یک پا و دهن جراحت برداشت.

پس از شش ماه درمان در شفاخانه‌های افغانستان و هند، او هنوز با مشکل قدم می‌زند و با دشواری صحبت می‌کند.

او می‌گوید چند بار جراحی شده اما هنوز نیاز به تداوی دارد.

زخم‌هایی که برداشت و شوکی که دید اشتیاق نرگس را برای ادامه تحصیل کم نکرد. او می‌گوید برای بازگشایی دانشگاه لحظه شماری می‌کند.

او گفت: "پس از حمله چند بار اعلام کردند که دانشگاه بازگشایی می‌شود اما به دلایل امنیتی باز نشد. دانشجویان اندکی مایوس شده بودند که چرا دانشگاه باز نمی‌شود. اما همه منتظرند و خوشحالند که دوباره سر درس برمی‌گردند."

ماه‌ها است مسئولان دانشگاه آمریکایی افغانستان در محل دیگری در مقابل ساختمان قبلی و در نزدیکی قصر تاریخی دارالامان به شدت سرگرم آمادگی برای بازگشایی دانشگاه هستند.

چهار سوی ساختمان جدید را دیوارهای کانکریتی (سمنتی) گذاشتند، چندین کمربند امنیتی ایجاد کردند و برای حفظ جان دانشجویان و استادان، خوابگاه و ساختمان‌های رهایشی می‌سازند.

توضیح تصویر،

دیوید سیدنی می‌گوید هر روز برای بهتر شدن تدابیر امنیتی می‌کوشند

دیوید سیدنی، رئیس دانشگاه آمریکایی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت آمادگی‌های لازم گرفته شده و تا کمتر از یک ماه دیگر این دانشگاه بازگشایی خواهد شد.

او می‌گوید: "ما در نظر داریم دانشگاه را پس از نوروز همزمان با دیگر نهادهای آموزشی افغانستان بازگشایی کنیم، آمادگی‌ها در حدی که امروز لازم داریم کامل شده است اما آمادگی ما ادامه خواهد داشت. ما در وضعیتی قرار نخواهیم گرفت که در یک نقطه توقف کنیم. ما همیشه تدابیر امنیتی‌مان را بهتر و بهتر خواهیم ساخت. پس گفته می‌توانم که تدابیرامنیتی فردا بهتر از امروز، تدابیر امنیتی زمان بازگشایی بهتر از فردا و تدابیر شش ماه بعد بهتر از زمان بازگشایی خواهد بود."

حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان تاثیر عمیقی بر روند آموزش و تحصیل در کشور گذاشته است. حمله‌ای که نشان داد شورشیان حتی مراکز آموزشی را به جبهه نظامی تبدیل می‌کنند.

ادامه تهدیدهای امنیتی هم برای دانشگاه آمریکایی افغانستان و هم برای مردم این کشور هزینه سنگینی داشته است. تاکنون میلیون‌ها دلار صرف تدابیر امنیتی این دانشگاه شده است. هر متر دیواری که برای تامین امنیت در اطراف این دانشگاه گذاشته می‌شود یک هزار دلار آمریکایی هزینه دارد. مسئولان دانشگاه آمریکایی افغانستان می‌گویند اگر تهدید امنیتی وجود نمی‌داشت با این پول می‌شد برای صدها جوان در این کشور زمینه تحصیل فراهم کرد.

دانشگاه آمریکایی افغانستان در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد، در حال حاضر ۶۵۰ دانشجو دارد و تاکنون حدود هزار نفر به درجه لیسانس و ماستری (کارشناسی ارشد) از این دانشگاه فارغ تحصیل شده‌اند.

در این این دانشگاه رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، فناوری معلوماتی، علوم سیاسی و اداره عامه، به زبان انگلیسی و با معیارهای اروپا و آمریکا تدریس می‌شود. هزینه تحصیل در این دانشگاه بیشتر از هر دانشگاه دیگر است و بیشتر خانواده‌ها با درآمد متوسط توان پرداخت آن را ندارند.

این دانشگاه به عنوان یک مرکز آموزشی که نام آمریکایی با خود دارد، همواره مورد تهدید شورشیان بوده است. دو استاد این دانشگاه هفت ماه است که توسط شورشیان ربوده شده و هنوز هم در چنگ آنها به سر می‌برند.