افغانستان: نام رهبر طالبان وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل می‌شود

مولوی هبت الله آخندزاده

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر ۵۵ ساله طالبان در ماه جوزا/خرداد گذشته به دنبال کشته شدن ملا اختر منصور، رهبر پیشین این گروه به این سمت رسید

شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که برای درج نام هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل، سرگرم گردآوری اطلاعات درباره او است.

تواب غورزنگ، سخنگوی حنیف اتمر مشاور امنیت ملی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه (۹حوت/اسفند) در مصاحبه‌ای اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت که این اقدام شامل حال مجموعه‌ای دیگر از رهبران گروه طالبان نیز می‌شود.

به گفته او، هبت الله آخندزاده و آن عده از رهبران طالبان که شورای امنیت ملی افغانستان خواستار درج اسامی آن‌ها در فهرست تحریم‌های سازمان ملل است، تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان و امنیت بین‌الملل شمرده می‌شوند.

آقای غورزنگ افزود که این موضوع پیش از این در صحبت‌های شفاهی رئیس جمهوری با مقام‌های سازمان ملل مطرح شده، اما به‌زودی این موضوع به صورت رسمی با شورای امنیت این سازمان مطرح خواهد شد.

اقدام حکومت افغانستان برای آغاز روند ثبت رهبران گروه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل، که به "فهرست سیاه" نیز معروف است، بیانگر آن است که تلاش‌های مقام‌های افغان برای تحقق برنامه صلح با گروه طالبان به نتیجه ملموسی نرسیده است.

ثبت اسامی رهبران این گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل می‌تواند فشارها را بر این گروه افزایش دهد، دارایی آن‌ها را مسدود و رفت و آمد آن‌ها را محدود کند. مقام‌های افغان بارها گفته‌اند که رهبران طالبان در پاکستان به سر می‌برند، اما دولت پاکستان این ادعا را رد کرده است.

حذف نام قاری احمدالله از فهرست تحریم‌های سازمان ملل

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در حالی این موضوع را عنوان کرده است که یازده روز پیش (۲۸ دلو/بهمن) "کمیته ۱۹۸۸" شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که نام قاری احمدالله، رئیس پیشین استخبارات گروه طالبان از فهرست تحریم‌های این کمیته حذف شده است.

در اطلاعیه‎ای که از سوی این کمیته در این مورد منتشر شده، دلیل حذف نام این مقام ارشد گروه طالبان توضیحی ارائه نشده، اما سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت که قاری احمدالله ده سال پیش در یک حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در شرق افغانستان کشته شده بود.

توضیح تصویر،

در حال حاضر نام‌های بیش از ده‌ها عضو گروه طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل درج است

آقای غورزنگ افزود که چند ماه پیش کمیته ۱۹۸۸ شورای امنیت، که مسئول نظارت از تحریم‌ها علیه رهبران و فرماندهان گروه طالبان است، فهرست اسامی ۱۲ نفر از سران گروه طالبان را به دولت افغانستان ارائه کرد و خواستار توضیح درباره وضعیت آن‌ها شد.

به گفته او، دولت افغانستان "بررسی همه‌جانبه"ای درباره این افراد انجام داد و در نهایت به شورای امنیت اطلاع داد که ده نفر از این افراد و از جمله قاری احمدالله دیگر زنده نیستند.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت که شورای امنیت سازمان ملل اسامی چهار نفر از این افراد را از فهرست تحریم‌های خود حذف کرد، اما او اسم سه تن دیگر آن‌ها را ذکر نکرد و در اطلاعیه شورای امنیت هم نیامده است.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها از زنده بودن قاری احمدالله خبر داده‌اند. از جمله مجیب مشعل، خبرنگار افغان در مطلب مفصلی براساس گفت‌وگوهایی با بستگان قاری احمدالله به نشریه آمریکایی هارپر گزارش داد که رئیس سابق دستگاه اطلاعات طالبان زنده است.

منبع تصویر، UN

توضیح تصویر،

در فهرست سازمان ملل متحد نوشته شده است که قاری احمدالله سالها رئیس دستگاه اطلاعات گروه طالبان بود

مشعل در فبروری (فوریه) ۲۰۱۴ از قول مولوی نعیم، برادر قاری احمدالله، نوشته که این مقام پیشین امارت طالبان در یک مدرسه دینی در پاکستان مشغول تدریس است و با او از طریق تلفن ارتباط دارد.

با وجود این، آقای غورزنگ تاکید دارد که قاری احمدالله دیگر زنده نیست، چرا که به گفته او، هم گزارش‌های اطلاعاتی دولت افغانستان بیانگر کشته شدن او در ده سال پیش است و هم بررسی‌های شورای امنیت سازمان ملل به همین نتیجه رسیده است.

در زمانی که بخش اعظم خاک افغانستان تحت کنترل گروه طالبان بود، قاری احمدالله از افراد کلیدی این گروه بود و پس از سقوط ولایت بامیان به دست این گروه، او مدتی مسئولیت سیاسی و نظامی مناطق مرکزی را به عهده داشت.