'بیش از نیم نمایندگان مجلس افغانستان در جلسات عمومی غایب اند'

مجلس
Image caption مجلس نمایندگان در سال جاری ۱۰۸ جلسه عمومی برگزار کرده است

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا، یافته‌هایش را از کارکرد یک ساله مجلس نمایندگان افغانستان امروز (دوشنبه، ۹ حوت/اسفند) منتشر کرد.

در گزارش این موسسه آمده که بیش از نیم نمایندگان مجلس در جلسات عمومی اشتراک ندارند و میانگین غیابت آنها ۵۱ درصد (۱۲۰ عضو) است. مجلس نمایندگان در سال ۱۳۹۵، در مجموع ۱۰۸ جلسه عمومی برگزار کرده است.

بیشرین حاضری نمایندگان در جلسات استیضاح (۶۹ درصد) و کمترین حضور آنها در جلسات پرسش و پاسخ (۴۰ درصد) بوده است.

فیفا از هیات اداری مجلس خواسته تا فهرست نمایندگان غایب را در جلسه عمومی اعلام کند و در مورد غایبین دایمی و طولانی مدت تصمیم جدی بگیرد.

به اساس معلومات فیفا، مطابق اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان، در صورت غیرحاضری مسلسل و غیرموجه، فهرست غیرحاضران باید در وب سایت مجلس نشر شود، از حقوق ماهانه‌شان کم شود و در صورت غیرحاضری مسلسل، بدون عذر موجه بیشتر از سه ماه، عضویت نماینده به حالت تعلیق درآید.

در یافته‌های فیفا همچنان آمده که شماری از وابستگان نمایندگان با سوء استفاده از نام نمایندگان، قوانین را زیر پا کردند.

در گزارش فیفا، از ضرب و شتم افراد و بی نظمی‌های ترافیکی به عنوان شایع‌ترین نوع نقض قانون از سوی وابستگان نمایندگان یاد شده است.

فیفا از نمایندگان مجلس خواسته وابستگان‌شان را تشویق به رعایت اصول شهروندی کنند و در صورت عدم رعایت قانون، آنها را به ارگان‌های عدلی و قضایی بسپارند.

پیشرفت در قانون گذاری

در گزارش فیفا آمده که مجلس نمایندگان نسبت به یک سال قبل، پیشرفت چشمگیر در بخش قانون گذاری داشته است.

به اساس معلومات فیفا، مجلس نمایندگان در یک سال گذشته ۳۷ قانون و ۳۷ موافقتنامه بین‌المللی را تصویب کرده است.

با آنهم فیفا در گزارش خود از چالش‌هایی در فرا روی قانون گذاری در شورای ملی یاد کرده است.

سیستم قانون گذاری کهنه و انکشاف نیافته، پیچیده بودن زبان، ادبیات و اصطلاحات حقوقی، پایین بودن دانش حقوقی، کمبود ظرفیت تخنیکی و برخوردهای سلیقه‌ای و سیاسی با پیش‌نویس‌های قوانین از مهمترین چالش‌هایی است که در این گزارش درج شده است.

در این گزارش، ایجاد دفاتر ارتباطی با مردم، عدم سوء استفاده از صلاحیت‌ها، در نظر گرفتن ‌راهکارهایی برای نظارت بهتر از عملکرد حکومت، تهیه طرح‌هایی برای بازسازی و انکشاف زیربناها در افغانستان از دیگر پیشنهادات فیفا به نمایندگان مجلس افغانستان بود.

شماری از اعضای مجلس نمایند گان نیز تائید میکنند که شورای ملی در برخی موارد مشکلات خود را داشته است.

جعفر مهدوی، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید شماری از دلالان، تاجران و بزرگان قوم به این شورا آمده اند که ظرفیت نمایندگی از مردم را ندارند.

اما او روند مشاهده فیفا را نقد می‌کند و میگوید که این روند وضعیت کلی شورای ملی را انعکاس نداده است.

قادر زازی عضو دیگر مجلس نمایندگان هم می‌گوید که حکومت عمدا از اعمال صلاحیت‌های نمایندگان جلوگیری می‌کند.

او می‌گوید که حکومت افغانستان با این مجلس در تقابل قرار گرفته و نمونه روشن آن هفت وزیری است که از سوی مجلس رد صلاحیت شده اما هنوز حکومت به جای آنها وزیران جدید را معرفی نکرده است.

به باور وی، کوتاهی‌ها در کار مجلس تنها مسئولیت مجلس نیست و بعضی از حلقات در داخل و بیرون نظام هستند که عمدا می‌خواهند شورای ملی را بدنام کنند.

موضوعات مرتبط