روسیه: در صورت تهدید، در مرز افغانستان از خود دفاع می‌کنیم

پوتین

منبع تصویر، Reuters

رئیس جمهوری روسیه در سفر به تاجیکستان گفته است که در صورت ضرورت، برای مقابله با تهدیدهای امنیتی در مرز افغانستان، از پایگاه نظامی‌اش در تاجیکستان استفاده خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز (دوشنبه، ۹ حوت/اسفند) پس از دیدار با امامعلی رحمان، همتای تاجیک خود، گفت دو کشور به توافق رسیده‌اند که برای حفاظت از مرز تاجیکستان-افغانستان تلاش کنند و این شامل استفاده از پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان می‌شود.

تاجیکستان تنها کشور آسیای میانه است که روسیه در آن پایگاه نظامی دارد.

رهبران روسیه و تاجیکستان همچنین آمادگی خود را برای کمک به مذاکرات صلح افغانستان اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

مقامات تاجیک و روس حضور گروه‌های پیکارجو در شمال افغانستان را از نگرانی‌های امنیتی مشترک خود در منطقه می‌دانند.

این در حالی است که مقامات روسیه اخیرا اذعان کرده‌‎اند که این کشور برای حفاظت از شهروندان خود، کمک به روند صلح افغانستان و جلوگیری از گسترش نفوذ داعش در افغانستان و آسیای میانه، با طالبان در تماس است.

______________________________________

تحلیل سهراب ضیا، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در تاجیکستان

تاجیکستان در آسیای میانه‌ طولانی‌ترین مرز را با افغانستان دارد. تا سال ۲۰۰۵ نیروهای روسیه از این مرز مراقبت می‌کردند. حفاظت از مرز بعدا به مرزبانان تاجیک وا‌گذار شد. با این حال، به نظر می‌رسد که روسیه در قبال وضع امنیتی در مرز افغانستان بی‌تفاوت نیست و حضور پایگاه نظامی خود در تاجیکستان با ۷ هزار نیرو را ضامن ثبات منطقه می‌داند. تاجیکستان بارها گفته که توان مقابله با تهدیدهای امنیتی در مرز خود با افغانستان را دارد ولی به نظر می‌رسد در این زمینه به کمک‌های نظامی روسیه نیازمند است.