رهبران حکومت افغانستان با نامزدان دبیری کمیسیون انتخابات مصاحبه کردند

ارگ

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ارگ با نامزدان پست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات مصاحبه کرد

روند مصاحبه با نامزدان پست ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در ارگ ریاست جمهوری افغانستان انجام شد.

جنجال‌ها بر سر تکمیل شدن کرسی‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هر از گاهی انگشت انتقاد رهبران حکومت وحدت ملی را به سوی هم دراز کرده است.

پیشتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه نامزد را برای ریاست دبیرخانه به ریاست جمهوری معرفی کرده بود. اما ریاست جمهوری از کمیسیون مستقل خواست نامزدان بیشتری را برای این پست معرفی کند.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به توافق اکثریت اعضای کمیسیون پیشنهاد و بعد از منظوری رئیس جمهوری تعیین می‌شود.

به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ که یکی از جنجالی ترین انتخابات در منطقه عنوان شده، حکومت وحدت ملی دست به تغییر در اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی زد.

اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی حدود سه ماه پیش معرفی و کارشان را آغاز کردند. اگرچه نامزدان برای پست دبیرخانه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات بیش از یک ماه پیش به ریاست جمهوری معرفی شده بود، اما تاکنون این پست خالی باقی مانده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در سال جاری میلادی برگزار شود

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که روند مصاحبه با نامزدان ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی انجام می‌شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او می‌گوید گزینش اول از سوی کمیسیون انتخابات صورت گرفته و بعد فهرست نهایی نامزدان به ریاست جمهوری سپرده شده است.

مصاحبه با نامزدان پست دبیرخانه در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش کمیسیون مستقل انتخابات به خاطر تاخیر در گزینش فرد مناسب برای این پست از سوی ریاست جمهوری، انتقاد کرده بود.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید پس از بررسی روند مصاحبه نامزدان، رئیس جدید دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات به زودی معرفی خواهد شد.

مقام‌های افغان می‌گویند فردی که طرح‌های عملی و توانایی مدیریتی بالا داشته باشد، در این سمت گماشته می‌شود.

به اساس معلومات ارگ ریاست جمهوری افغانستان، خواجه محمد عصامی، احمدالله ارچیوال، امام محمد وریماچ، عبدالرحیم داوود رحیمی، پوپل حبیبی، عبدالعزیز صمیم، احمد شاه زمانزی و سیدجمال الدین صاحب‌زاده نامزدانی بودند که امروز در مصاحبه اشتراک داشتند.

مقام ریاست دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان در محور جنجال‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری افغانستان قرار داشت.

ضیاءالحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه این کمیسیون، از سوی عبدالله عبدالله یکی از نامزدان ریاست جمهوری در آن زمان، متهم به سازماندهی تقلب گسترده در انتخابات سال ۲۰۱۴ شد.

آقای امرخیل، اتهامات وارد شده را تکذیب کرد و از سمتش استعفاء داد.

بیشتر بخوانید: