برگزاری نشست 'گروه بین‌المللی تماس' در عربستان با موضوع صلح افغانستان

تصویری از نشست گروه بین‌المللی تماس در مورد افغانستان

منبع تصویر، OIC

توضیح تصویر،

نشست گروه بین‌المللی تماس با موضوع صلح افغانستان امروز در جده عربستان برگزار شد

نشست گروه بین‌المللی تماس با حضور نمایندگان ۵۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی امروز سه شنبه ۱۰ حوت (اسفند) در عربستان سعودی برگزار شد.

محور اصلی گفت‌وگوها در بیستمین نشست این گروه، امنیت افغانستان و دورنمای ثبات در این کشور جنگ‌زده بود که با تاکید مجدد بر حمایت از برقراری ثبات و امنیت و مصالحه ملی در افغانستان پایان یافت.

یوسف العثیمین، رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی در کنفرانس کنونی در جده گفت آنها از کنفرانس برنامه‌ریزی‌شده علما که قرار است ماه آینده در عربستان برگزار شود، انتظار دارند که تفسیر و تعبیر اشتباه‌آمیز تعلمیات دینی اصلاح شده و روحیه تحمل و بردباری در افغانستان برای پیروان مکتب‌های مختلف دینی ترغیب شود.

بیشتر بخوانید:

در افغانستان نیز رهبران حکوت وحدت ملی انتظار بسیار دارند که در این کنفرانس جنگ کنونی غیرمشروع اعلام شود و طالبان به پیوستن به روند صلح تشویق شوند.

عبدالرحمن، دیپلومات افغان در عربستان سعودی به بی‌بی‌سی گفت که انتظار دارند که نتایج این نشست برای تامین ثبات در افغانستان مثبت باشد.

این نشست در مقر سازمان همکاری‌های اسلامی یا OIC در شهر جده عربستان سعودی برگزار شده و هیاتی از دولت افغانستان به شمول نماینده شورای عالی صلح در این جلسه حضور داشتند.

قبلا عربستان سعودی اعلام کرده بود که میزبان دو نشست مهم در رابطه با صلح و ثبات افغانستان خواهد بود؛ یکی همین نشست کنفرانس اسلامی و دیگری کنفرانس علمای اسلامی.

خلاف گذشته، لحن دولت افغانستان در کنفرانس کنونی نسبت به مصالحه و مذاکرات با شورشیان معتدل نبود.

منبع تصویر، OIC

توضیح تصویر،

این نشست در مقر سازمان همکاری‌های اسلامی یا OIC در شهر جده عربستان سعودی برگزار شده و هیاتی از دولت افغانستان به شمول نماینده شورای عالی صلح در این جلسه حضور داشتند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس هیات افغانستان، حکمت خلیل کرزی، معاون وزارت خارجه این کشور در این کنفرانس گفت: "دولت وحدت ملی افغانستان خود را ملزم می‌داند همه تدابیر لازم را در برای دفاع از مردم غیر نظامی، زنان و کودکان در برابر دشمنان قصی القلبی که عمدا آنها را هدف قرار می‌دهند، اتخاذ کند."

او گفت دولت اصلاحات کلیدی را زیر دست دارد که موجب پیشرف روند صلح در این کشور خواهد شد.

سابینه اشپارواسر، سفیر ویژه حکومت آلمان برای افغانستان و پاکستان در کنفرانس، بر حمایت جامعه بین‌المللی از روند اصلاحات در افغانستان تاکید کرد.

او گفت که گروه بین‌المللی تماس به تحکیم ثبات در افغانستان، جدول زمانی انتخابات و مبارزه بر ضد فساد توجه خود را متمرکز می‌کند.

خیرالله آزاد، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "ابعاد مختلف جنگ در افغانستان و همکاری با سازمان کنفرانس اسلامی در روند صلح افغانستان اهمیت بسیار بسزای دارد. همکاری آنها برای اینکه کشورهای اسلامی و سازمان‌ها و نهادهای معتبر اسلامی را برای حمایت از دولت افغانستان و مبارزه با تروریسم تشویق بکنند، اهمیت خاص دارد."

دولت افغانستان در سال‌های گذشته پیوسته تلاش کرده که حمایت کشورهای اسلامی به ویژه عربستان سعودی را برای تامین صلح در این کشور جلب کند، به همین دلیل، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز پس از رسیدن به قدرت به عربستان سعودی سفر کرد.

در یک سال اخیر، گزارش‌هایی هم از رفت و آمد اعضای گروه طالبان به عربستان بارها منتشر شده است.

به تازگی یک رسانه محلی در افغانستان نیز گزارش کرد که یک هیات متشکل از مقامات سابق طالبان به دعوت پادشاه سعودی به آن کشور سفر کرده است.