افزایش مشارکت زنان در قاچاق مواد مخدر افغانستان

احمدی حق نشر عکس MOI
Image caption آقای احمدی گفت که زنان به دلایل فرهنگی کمتر هدف بازرسی قرار می گیرند و امر توجه قاچاقچیان مواد مخدر را جلب کرده است

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده میزان استفاده از کودکان و زنان برای قاچاق مواد مخدر به بالاترین سطح خود رسیده است.

بازمحمد احمدی روز چهارشنبه (۱۱ حوت/اسفند) به خبرنگاران گفت که در سه ماه آخر سال جاری بیش از ده زن به اتهام تلاش برای انتقال مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

آقای احمدی افزود که قاچاقچیان بزرگ تلاش می‌کنند که از جابه‌جایی مواد مخدر در شکم زنان و کودکان به عنوان شیوه جدید و راحت‌تر استفاده کنند.

به گفته او، دلیل روی آوردن قاچاقچیان مواد مخدر به زنان و کودکان، عدم بازرسی جدی آن‌ها در ایست‌های بازرسی و کنترل ورودی و خروجی‌ها در افغانستان است.

معاون وزیر داخله گفت که براساس فرهنگ ویژه اجتماعی در افغانستان، زنان مورد احترام عمیقی هستند و به همین دلیل آن‌ها کم‌تر هدف بازرسی قرار می‌گیرند.

او افزود در سه ماه اخیر ۱۳ زن به اتهام انتقال مواد مخدر بازداشت شده‌اند که پنج تن آن‌ها در فرودگاه بین‌المللی کابل به اتهام انتقال مواد مخدر بازداشت شدند.

آقای احمدی از مثالی در این مورد یاد کرد. به گفته او، کوچک‌ترین فردی که در این مورد بازداشت شده، دختر چهارده‌ساله‌ای است که سه کیلوگرم هرویین جابه‌جا شده در کپسول را بلعیده بود و قصد داشت آن را به خارج از کشور منتقل کند.

حق نشر عکس MOI
Image caption آقای احمدی گفت که در سه ماه گذشته ۲۸ کارخانه تولید مواد مخدر از بین برده شده است

تولید مواد مخدر در افغانستان ۴۳ درصد افزایش یافته است

بازداشت ۳۳ قاچاقچی مواد مخدر در افغانستان

یک ژنرال ارتش افغانستان به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شد

معاون وزیر داخله افزود که در ربع آخر سال جاری خورشیدی ۴۸۰ قاچاقچی بازداشت شده‌اند که هفت نفر آن‌ها پلیس، چهار نفر دیگر عضو ارتش و یک فرد دیگر شهروند ایرانی است.

آقای احمدی افزود که به طور کلی، در ربع آخر امسال ۸۳ هزار تن مواد مخدر شامل هرویین، تریاک، چرس، مواد شیمیایی و شراب ضبط شده است.

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان است و پاکستان مهم‌ترین مسیر انتقال آن است. به گفته او، ۴۸ تا ۵۲ درصد مواد مخدر افغانستان از مسیر پاکستان صورت می‌گیرد و از آن جا به وسیله کانتینر به خلیج فارس و شمال افریقا قاچاق می‌شود.

آقای احمدی افزود که به همین دلیل قاچاقچیان عمده در ولایت‌های جنوبی افغانستان و در مرزهای پاکستان فعالیت می‌کنند.

او افزود که ۲۵ درصد دیگر از مسیر ایران، ۱۸ تا ۲۵ درصد دیگر مواد مخدر افغانستان از مسیر شمال کشور، به‌ویژه تاجیکستان قاچاق می‌شود و ۵ تا ۷ درصد دیگر به مصرف داخل می‌رسد.