'ادغام مناطق قبیله‌ای پاکستان بر سرنوشت خط دیورند تاثیری ندارد'

تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود
Image caption تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود

در پی تصمیم دولت پاکستان مبنی به ادغام مناطق قبیله‌ای با بقیه کشور، وزارت سرحدات و قبایل افغانستان می‌گوید که این تصمیم تاثیری بر سرنوشت "خط دیورند" نخواهد داشت.

غفور لیوال، سرپرست وزارت اقوام و قبایل افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سلب خودمختاری مناطق قبیله‌ای پاکستان بر سرنوشت "خط دیورند" تاثیری نخواهد داشت و او تأکید کرد که دولت افغانستان این خط مرزی را به رسمیت نمی‌شناسد.

او همچنین افزود که دولت افغانستان از هر نوع تغییر مثبت به اساس اراده مردم مناطق قبیله‌ای پاکستان، استقبال می کند.

دولت پاکستان روز گذشته (پنجشنبه، ۱۲ حوت/اسفند) با تصویب مجموعه‌ای از پبشنهادها زمینه ادغام مناطق قبیله‌ای با بقیه کشور را فراهم کرد.

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، توسعه مناطق قبیله‌ای را "مسئولیت جمعی" دولت و ایالت‌های پاکستان دانسته است. رهبران مناطق قبیله‌ای از پیشنهادهای دولت استقبال کرده‌اند.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: