سناتور مک‌کین به ترامپ: وضعیت امنیتی افغانستان به رسیدگی فوری نیاز دارد

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه
Image caption جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه: آمریکا هنوز در افغانستان و علیه تروریسم در این کشور در جنگ است

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است که به وضعیت امنیتی افغانستان توجه فوری کند تا وضعیت آن کشور به سوی هرج‌ومرج نرود.

سناتور جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، روز گذشته (پنجشنبه، ۱۲ حوت/اسفند) در بیانه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهوری ترامپ باید با همان قاطعیت که با داعش مبارزه می‌کند، با وضعیت امنیتی افغانستان نیز برخورد کند. در غیر آن، وضعیت کنونی افغانستان "منجر به شکست استراتیژیک می‌شود".

آقای مک‌کین گفته است نظر به آمار ارتش آمریکا، دولت افغانستان تنها بر ۵۷ درصد افغانستان کنترل دارد، در حالیه سال گذشته میزان کنترل دولت ۷۲ درصد بود.

او تصرح کرد که مردم افغانستان برای دفاع کشور خود در حال مبارزه با "دشمن مشترک" افغانستان - آمریکا می‌باشند، اما این را هم نباید فراموش کرد که آمریکا هنوز در افغانستان و علیه تروریسم در این کشور در جنگ است و باید از وقوع حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جلوگیری کرد.

این سناتور آمریکایی برای شکست "بن‌بست" در افغانستان از آقای ترامپ خواسته است تا وضعیت را سامان دهد و تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را بیشتر کند تا به گفته او بتوان با دشمنان به خوبی مبارزه کرد.

Image caption گروه طالبان مسئولیت حملات انتحاری اخیر در کابل را به عهده گرفته است

بیانیه‎‌ای سناتور آمریکایی در حالی منتشر شده که طالبان در چهارشنه گذشته (۱۱ حوت/اسفند) دو مرکز امنیتی در غرب و شرق کابل را هدف قرار دادند که در نتیجه ۲۲ کشته و ۱۲۰ زخمی بجا گذاشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به این حملات خونبار طالبان گفت که تروریسم در همه اشکال آن، اقدام جنایتکارانه و غیرقابل توجیه بوده و عاملان آن باید محاکمه شوند.

بیشتر بخوانید: