'سپردن رهبری مکاتب افغان-ترک به دولت ترکیه جفاست'

حق نشر عکس AFghan turk schools/facebook
Image caption نزدیک به ۱۴ مکتب افغان-ترک در ولایات مختلف افغانستان فعالیت دارند

اداره مکاتب افغان-ترک در کابل سپردن رهبری سلسله مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه از سوی حکومت افغانستان، اقدام غیر قانونی و ضربه سنگینی بر معارف افغانستان خوانده است.

حکومت افغانستان، بعد از تقاضای دولت ترکیه، رسما اداره مکاتب افغان-ترک در این کشور را به دولت ترکیه سپرده است.

احمد فواد حیدری، معاون اداره مکاتب افغان-ترک می‌گوید: "بزرگان ما نباید با سرنوشت هشت هزار شاگرد معامله سیاسی کنند، تعدیلات و تغییرات در روند آموزشی یک نهاد موفق، جفا در حق معارف افغانستان خواهد بود."

وزارت معارف افغانستان می‌گوید این اقدام تهدید بسته شدن مطلق مکاتب را از میان برداشته است اما در مورد اینکه دولت ترکیه چه فشاری روی دولت افغانستان آورده بود، چیزی نمی‌گوید.

هفته گذشته صحبت از احتمال خروج بیشتر از ۱۰۰ آموزگار ترکی از افغانستان به ترکیه مطرح شده بود.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه در ماه جولای/ژوئیه سال گذشته دولت ترکیه فتح‌الله گولینرا متهم به طراحی این کودتا کرد. جنبش فتح‌الله گولان در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی داشت.

دولت ترکیه، شش ماه قبل از حکومت افغانستان خواسته بود تا در این زمینه قدمی بردارد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای باز نگهداشتن این مکاتب و یافتن راه بدیل برای حل مشکل هیاتی را موظف کرد. به گفته مقام‌های افغان حالا با سپردن اداره این مکاتب، خطر مسدود شدن آنها از بین رفته است.

بعد از کودتا، نه تنها مکاتب افغان-ترک در خطر مسدود شدن قرار گرفتند، بلکه حکومت ترکیه از اکثر کشورهایی که در آن مکاتب ترکی از سوی جنبش فتح‌الله گولین اداره می‌شد، خواست این مکاتب را ببندند.

نزدیک به ۱۴ مکتب افغان-ترک در ولایات مختلف افغانستان فعالیت دارند.

مکاتب افغان-ترک در نزدیک به ۲۰ سال گذشته و به ویژه در ده سال آخر، از جمله پرکیفیت‌ترین مکاتب در این کشور بودند. دانش‌آموزان این مکاتب در آزمون ورود به دانشگاه‌ها و هم در مسابقات منطقه‌ای نمرات بسیار خوبی را به دست آورده اند.

بیشتر بخوانید

از آرامگاه تا زادگاه مولانا در جستجوی دانش

مجموعه گزارش‌ها در مورد کودتای ترکیه