اشرف غنی: به هیچ کس اجازه دخالت در انتخابات را نمی‌دهم

غنی
Image caption آقای غنی به کسانی که قصد دخالت در انتخابات را دارند، هشدار داد

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در مراسم آغاز کار سالانه شورای ملی افغانستان گفت آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی گرفته شده و موانع برای برگزاری آن برداشته شده است.

او تاکید کرد که انتخابات پیش‌رو در افغانستان باید به گونه‌ای شفاف و با زمینه‌ای عادلانه و منصفانه برای همه نامزدان برگزار شود و از دخالت مسئولین دولتی، ولسوال‌ها، فرماندهان پلیس، والیان و افراد ذی‌نفع در سطوح مختلف جلوگیری شود تا اعتماد مردم به انتخابات احیا شود.

وی گفت: "اعلام می‌کنم که نه خودم اراده دخالت در این پروسه ملی را دارم و نه به کسی اجازه می‌دهم که در این پروسه دخالت کند."

آقای غنی افزود که با متخلفان در روند انتخابات برخورد قاطع خواهد شد و مطابق به قانون مجازات خواهند شد.

او همچنین تاکید کرد که استفاده از نیروی دفاعی و امنیتی برای دخالت در امور انتخابات "به هیچ صورت تحمل نمی‌شود."

رئیس جمهوری افغانستان همچنان گفت انتخابات ریاست جمهوری در این کشور مطابق به قانون در تاریخ تعیین شده برگزار خواهد شد و مانند انتخابات پارلمانی این کشور تاخیر نخواهد داشت.

به اساس قانون اساسی، انتخابات پارلمانی افغانستان می‌بایستی درماه ثور(اردیبهشت) یا جوزا (خرداد) ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری‌ انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین در نشست امروز گفت حکومت، قوه قضائیه و وزیران گزارشی از کارکردهای خود تهیه کرده‌اند. او از نمایندگان مجلس نیز خواست این گزارش را آماده بسازند تا مردم بتوانند به اساس آن در انتخابات پیش‌رو قضاوت کنند.

او همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی را برای خارج شدن افغانستان از بحران موجود ضروری خواند.

اگرچه پیش از این اعلام شده بود که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی همزمان برگزار خواهد شد اما در نشست ارگ برای آمادگی‌های انتخابات، که مشخص ساخت انتخابات پارلمانی در سال جاری میلادی برگزار خواهد شد، سرنوشت انتخابات شوراهای ولسوالی نامعلوم باقی مانده بود.

رئیس جمهوری افغانستان در حالی از آمادگی‌ها برای انتخابات خبر می‌دهد که روسای کمیسیون‌های انتخاباتی چندی پیش گفتند هنوز ابتدایی‌ترین آمادگی‌ها برای انتخابات گرفته نشده و با وجود چالش‌های موجود، برگزاری انتخاباتی قابل قبول کار دشواری است.

Image caption برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ افغانستان با جنجال‌های فراوان مبنی بر وجود تقلبات گسترده، همراه بود

آمادگی برای جنگ در سال آینده

رئیس جمهوری افغانستان همچنان در محفل امروز گفت اکثریت قاطع مردم افغانستان خواهان پایان جنگ و بحران در افغانستان هستند به‌جز کسانی هستند که منافع‌شان در جنگ و ترور است.

او با اشاره به بیست گروه تروریستی که در افغانستان فعالیت دارند، گفت زمینه فعالیت همه این گروه‌ها را طالبان در افغانستان فراهم ساخته اند.

او افزود که طالبان، حضور نیروهای خارجی را در افغانستان بهانه جنگ‌شان اعلام کردند در حالی که فعالیت‌های آنان، دلیل حضور این نیروها در افغانستان است.

او بار دیگر به کسانی که در افغانستان می جنگند هشدار شکست را داد و گفت دولت کسانی را که می‌خواهند با حکومت افغانستان صلح کنند، تشویق می‌کند.

او همچنان از تدابیر نیروهای امنیتی برای جنگ در سال پیش‌رو خبر داد و گفت تا پایان سال آینده، چالش‌ها را به گونه قابل ملاحظه کاهش خواهند داد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط