خیابانهای خاکی عامل عمده آلودگی شهر کابل

آلودگی حق نشر عکس Getty Images/ SHAH MARAI
Image caption گرد و خاک برخواسته از جاده‌های کابل

کابل با کیفیت بد جاده‌اش برای شهروندان افغانستان مشهور است. آب گرفتگی جاده‌ها، دست اندازها و خاک و باد جاده‌های خاکی برای شهروندان این شهر امر بیگانه نیست.

اداره محیط زیست افغانستان می‌گوید که حدود ۳۸ درصد از آلودگی شهر کابل به دلیل گرد و خاکی است که از جاده‌های این شهر به هوا پراکنده می‌شود.

غلام محمد ملکیار، معاون فنی اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان می‌گوید که حدود ۱۰ سال قبل گرد و خاک کنار جاده به دلیل اینکه ۸۰ درصد جاده‌های شهر کابل خاکی و یا تخریب شده بودند، عامل عمده در آلودگی شهر به حساب می‌آمد.

اکنون ۳۰ درصد جاده‌های شهر درست شده و بیشترین جاده های عمومی قیر ریزی، که به گفته مسئولین در کاهش میزان آلودگی شهر کابل سهم بسزای داشته‌است.

حکومت افغانستان گفته که برنامه دارد با نظارت و هماهنگی بیشتر تا دو سال آینده ۷۰ الی ۸۰ درصد منابع خاک زا را در شهر کابل آسفالت و یا سیمان کند، که می‌تواند میزان آلودگی را کاهش دهد.

به غیر از ذرات معلق در هوا گازهای مخرب همانند اکسید سلفر در حد کم، کربن دی اکسید به مقدار زیاد و همچنین منواکسید کربن در هوای کابل وجود دارد.

Image caption تنها خاک آلود بودن جاده‌های شهر آلود کننده نیست کابل فاقد سیستم فاضلاب است

عبدالجلیل سلطانی، سخنگوی شهرداری کابل می‌گوید که نبود جاده‌های استاندارد و تخریب زود هنگام جاده‌های تازه ساخته شده یکی از چالش‌های است که شهردار جدید کابل با آن مواجه است.

به گفته او برای رهایی از این چالش اکنون بیشتر قراردادها از قبل انجام شده، دوباره بازنگری شده‌است. راهکارهای برای آسفالت و بتن ریزی جاده‌ها با استاندارد مهندسی در سطح عالی در نظر گرفته شده‌است.

شهرداری کابل برای حل این مشکل در سال ۱۳۹۵ همکاری فنی کشور ژاپن را جلب کرده و یک تیم از کارمندان شهرداری کابل برای آموزش به توکیو اعزام شده‌اند.

اکنون کشور ژاپن وعده داده که با کارگذاری دستگاه‌ها در جاده‌های شهر کابل آسیب پذیری این جاده‌ها قبل از تخریب شناسایی شود. این دستگاه‌ها شهرداری کابل را از کیفیت جاده‌ها مطلع کرده، تا قبل از تخریب به ترمیم این جاده‌ها اقدام شود.

به گفته آقای سلطانی اکنون شهرداری کابل با مطالعه میزان آلودگی شهر کابل نقاط آسیب پذیر و آلود کننده را شناسایی کرده و در فهرست شهرداری قرار داده تا این جادها آسفالت شود.

شهرداری کابل چندی قبل اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی حدود ۲۰۰ کیلو متر جاده شهر کابل را با هزینه ۱۲۷ میلیون دلار آسفالت خواهد کرد که این بودجه توسط شهرداری و بانک جهانی پرداخت خواهد شد.

شهرداری همچنین اعلام کرده که طرحی را روی دست دارد تا ارزیابی کامل از تمام جاده‌های شهر کابل انجام دهد و معلومات کامل را از وضعیت تمام جادهای شهر کابل جمع‌آوری و نشر کند.

Image caption شهروندان کابل شکایت می‌کنند که شهرداری این شهر تا کنون فکری به حال این مشکل آنها نکرده است.

وضعیت آلودگی شهر کابل، شهرداری را نیز نگران کرده است. سخنگوی شهرداری کابل می‌گوید که اطلاعات آنان نشان میدهد که سالانه حدود ۳ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا در شهر کابل جان می‌دهند.

طرح دیگر شهرداری کابل برای حل مشکل آلودگی هوا کاهش ترافیک شهری است. این نهاد از رئیس جمهوری خواسته که مدیریت ترافیک شهری را به شهرداری منتقل شود. اکنون کابینه دولت افغانستان نیز به این درخواست شهرداری جواب مثبت داده و قرار است که در آینده نزدیک عملی شود.

راه دیگر برای کاهش ترافیک شهری احیا و نوسازی سیستم حمل و نقل شهری است. شهرداری کابل می‌گوید که با یک شرکت بین‌المللی در این زمینه کار می‌کند و دیزاین ایجاد ۱۱۱ کیلومتر، مترو اتوبوس( بی. آر. تی) را تکمیل کرده‌است.

کارهای مقدماتی این طرح در منطقه کارته نو در شرق و سرای شمالی در شمال کابل آغاز شده‌است. با اجرا این طرح شهرداری امیدوار است که تمام نقاط مهم شهر کابل را به هم وصل کند.

Image caption شهرداری کابل می‌گوید که برنامه دارد تا جاده های مهم شهر آسفالت شود

تحقیقات که شهرداری کابل انجام داده اکنون از هر سه دقیقه سفر در شهر کابل دو دقیقه آن ضیاع وقت است. با مدیریت جدید و نوسازی سیستم حمل و نقل شهرداری کابل امیدوار است که بتواند ترافیک شهر کابل را کاهش داده و به میزان کاهش آلودگی نیز کمک کند.

اکنون شهرداری کابل مدعی است که فقط مدیریت پیاده‌ روها را در اختیار دارد و با انتقال مدیریت راهنمای و رانندگی شهر کابل، این نهاد کنترل کامل بر جاده و پیاده رو را خواهد داشت و وضعیت شهر کابل را نیز سر و سامان خواهد داد.

شهرداری کابل می‌گوید که بخش دیگر که در ایجاد ترافیک شهری نقش دارد دست فروشان و نبود ایستگاه مشخص برای مسافران شهری است که شهرداری برای دستفروشان در هر ناحیه مکان خاص را در نظر گرفته و علاوه بر آن قرار است که از آغاز سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۴۰۰ ایستگاه جدید در نقاط مختلف شهر کابل بسازد.

Image caption تمام اقداماتی که انجام شده هنوز هوای کابل به حد استاندارد نرسیده است

مردم از میزان آلودگی شهر مطلع نیستند

هنوز هم مردم شهر کابل اطلاعاتی لازم را از آنچه که در شهر می‌گذرد، ندارند. سالها است که اداره ملی محیط زیست افغانستان وعده داده که چندین دستگاه آلودگی سنج هوا را در مناطق مختلف کابل نصب کند.

این دستگاه‌ها نه تنها در انظار عمومی در کابل نصب نشده بلکه سیاست گذاران ارشد نیز از داشتن این نوع دستگاه‌ها محروم هستند.

مقام‌های اداره محیط زیست افغانستان می‌گوید که نظارت برکیفیت هوا وجود داشت. دستگاه‌هایی بود که میزان آلودگی را ثبت می‌کرد، ولی فن‌آوری لازم برای تحلیل میزان آلودگی در افغانستان وجود ندارد و فیلترهای این دستگاه‌ها به یک کشور خارجی برای تحلیل و تجزیه ارسال می‌شد.

اکنون اداراه محیط زیست افغانستان وعده داده که دستگاه جدید را از کشور اتریش خریداری خواهد کرد که می‌تواند میزان آلودگی هوا را لحظه به لحظه در اختیار شهروندان افغانستان قرار دهد.

حق نشر عکس Habibzai
Image caption شهرداری می‌گوید که شماری از جاده‌ها را بتن ریزی کرده ولی هنوز بیشتر از۶۰ درصد جاده های شهر کابل خاکی است

مطالب مرتبط