پاکستان: شش مرزبان ما در درگیری مسلحانه در مرز افغانستان کشته شدند

پاکستان
Image caption پاکستان می‌گوید شش سربازش در درگیری در مرز کشته شدند

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید در نتیجه حمله مخالفان مسلح از خاک افغانستان، ۵ سرباز پاکستان در مومند اجنسی و یک سرباز دیگر در خیبر اجنسی کشته شده‌اند.

در خبرنامه وزارت خارجه پاکستان که امروز دوشنبه ۱۶حوت (اسفند) به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که به دنبال این رویداد یکی از مقامات سفارت افغانستان در پاکستان، به این وزارت احضار شده است.

پاکستان نگرانی خود را از این رویداد به نماینده افغانستان ابراز کرده و از دولت افغانستان خواسته در مورد این رویداد تحقیق کرده و در مقابل تروریستان اقدامات عملی را روی دست گیرد.

این در حالی است که باشندگان مناطق مرزی افغانستان نیز از بمباران محل زندگی‌شان خبر می‌دهند.

ساکنان ولسوالی سرکانو ولایت کنر می‌گویند هلیکوپترهای پاکستانی به مناطق آنها آمده و محلاتی را که در آن چوپان‌ها بود و باش دارند بمباران کرده‌اند.

یونس جان، ساکن روستای پشد به بی‌بی‌سی گفت هلیکوپترهای پاکستان، مناطق غیرنظامی را هدف قرار داده است.

او گفت: "صبح امروز سه هلیکوپتر پاکستان به مناطق گلاب پاری و ننگه آمدند و بمباران را شروع کردند. چوپان‌ها در این مناطق زندگی می‌کنند. هلیکوپترها سه بار از خط دیورند عبور کردند و ساحه یک کیلومتری در خاک افغانستان را بمباران کردند. پاکستانی‌ها می‌خواهند مردم این مناطق را ترک کنند و آنها به این مناطق بیایند."

ساکنان محل از تلفات این حملات معلوماتی ارائه نکردند.

بیشتر بخوانید:

+ به دنبال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی، هزاران افغان در پاکستان گیر ماندند

+ تجمع اعتراضی کابل علیه موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان

+ 'درگیری مرزی پاکستان و افغانستان دست‌کم یک کشته به جا گذاشت'

وحیدالله کلیمزی، والی کنر، به بی‌بی‌سی گفت از عبور چرخبال‌های پاکستانی از خط دیورند اطلاعات دقیق در دست ندارد، اما نظامیان پاکستانی از سه روز به این سو، دوباره حملات توپخانه‌ای‌شان را به افغانستان آغاز کردند.

او می‌پذیرد که در آن سوی خط دیورند میان شورشیان و نظامیان پاکستانی درگیری صورت گرفته است.

آقای کلیمزی گفت: "اطلاعات چنین است که در اطراف پاسگاه‌های پاکستان شلیک شده و در نتیجه نیروهای هوایی پاکستان به محل آمده، اما دقیق نیست که از خط دیورند عبور کرده‌اند یا نه."

روابط افغانستان و پاکستان در هفته‌های اخیر تیره تر از گذشته شده است.

گذرگاه‌های مرزی دو کشور از دو هفته به این سو پس از حمله خونین به یک زیارتگاه در ایالت سند پاکستان بسته شده و باشندگان ولایات مرزی افغانستان نیز از راکت پرانی‌های پاکستان بارها شکایت کردند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط