هیات طالبان از چین 'دیدار کرده است'

حق نشر عکس .
Image caption گفته شده که هیاتی از دفتر طالبان در قطر به دعوت دولت چین از این کشور دیدار کرده است

رسانه‌های پاکستان گزارش کرده‌اند که هیاتی از گروه طالبان به تازگی به دعوت مقامات چین به آن کشور سفر کرده است.

روزنامه اکسپرس تریبیون، چاپ اسلام‌آباد، به نقل از منابع طالبان می‌گوید که این هیات به رهبری شیرعباس ستانکزی، مسئول دفتر طالبان در قطر با مقامات چینی گفت‌وگو کرده است.

گفته شده است که مولوی شهاب‌الدین دلاور، جان محمد مدنی، سلام حنیفی و داکتر صالح نیز اعضای این هیات هستند.

به گزارش این روزنامه، افراد نزدیک به طالبان نیز که از فعالیت‌های دفتر این گروه در قطر آگاهی دارند، سفر تازه هیات طالبان به چین را تائید کرده‌اند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به بی‌بی‌سی گفت که یک هیات این گروه یک‌ونیم ماه پیش به چین سفر کرده بود، اما او جزئیات بیشتری در مورد ترکیب هیات و هدف آن نداد.

بیشتر بخوانید:

+ غنی: اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، دفتر قطر باید بسته شود

+ هیاتی از دفتر طالبان در قطر وارد پاکستان شد

+ رابطه طالبان با روسیه؛ 'بازی بزرگ' دیگری در راه است؟

چین اخیرا از تلاش‌های مقامات افغان برای گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت حمایت کرده است و تلاش می‌کند که طالبان را به گفت‌وگو با دولت افغانستان تشویق کند.

سال گذشته چند دور مذاکرات چهارجانبه با حضور چین، آمریکا، پاکستان و افغانستان برای تعیین نقشه راه صلح افغانستان برگزار شد و در آخرین نشست این گروه، از گروه طالبان درخواست شد تا به صورت مستقیم با دولت افغانستان مذاکره کند.

اما گروه طالبان این درخواست را رد کرد و در یک سال گذشته جنگ‌های شدید جریان داشته و روابط افغانستان و پاکستان نیز به شدت تیره شده است.

به تازگی، رئیس جمهوری افغانستان به دولت قطر گفته بود که اگر طالبان به خشونت ادامه می‌دهند، باید دفترشان در قطر بسته شود.

موضوعات مرتبط