امنیت ملی افغانستان: عامل حمله انتحاری علیه تظاهرکنندگان جنبش روشنایی کشته شد

انتحاری حق نشر عکس ARMAN
Image caption در حمله انتحاری به 'جنبش روشنایی' حدود ۸۴ نفر کشته و بیشتر از ۲۰۰ نفر زخمی شدند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که در یک عملیات مشترک، مولوی عبدالقیوم، مشهور به "شاهین خراسانی" و مولوی فاروقی، فرمانده گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) را در منطقه "دیوانه بابا بندر" ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته است.

اداره امنیت ملی افغانستان به جزئیات و زمان انجام این حمله اشاره نکرده‌است.

در خبرنامه این نهاد که امروز شنبه ۲۱ حوت/ اسفند به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که مولوی خراسانی فرمانده یک واحد ۲۰۰ نفری گروه داعش در ولایت ننگرهار بوده است.

این نهاد افزوده که این فرمانده مسئولیت آموزش و سازماندهی حملات "تروریستی" و انتحاری ‌گروه داعش را در ولایت ننگرهار به عهده داشت و از سازماندهندگان حمله انتحاری علیه'جنبش روشنایی' در چهارراه دهمزنگ کابل بوده است.

تظاهرات 'جنبش روشنایی' در دوم اسد (مرداد) سال جاری برگزار شد و در حمله بمب‌گذاران انتحاری به همایش اعتراضی این جنبش در چهارراه دهمزنگ در غرب کابل، ۸۴ نفر کشته و ۲۰۷ نفر دیگر زخمی شدند.

جنبش روشنایی با تغییر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان موسوم به خط ۵۰۰ کیلوولت از بامیان به سالنگ مخالف است، ولی دولت با تأکید بر کشیدن این خط از سالنگ، وعده داده که یک خط ۲۲۰ کیلوولتی از بغلان به بامیان بکشد.

بیشتر بخوانید:

حمله انتحاری به راهپیمایی 'جنبش روشنایی' در کابل ۸۰ کشته به جا گذاشت

در حاشیه حمله دهمزنگ کابل

جنبش روشنایی چیست؟

مطالب مرتبط