در ۹ ماه گذشته 'هیچ مورد' فلج کودکان در افغانستان ثبت نشده است

ارگ حق نشر عکس Arg
Image caption وزیر بهداشت افغانستان در جلسه امروزی ارگ از تلاشها برای محو بیماری فلج کودکان خبر داد

مقامات بخش صحت افغانستان می‌گویند در ۹ ماه گذشته در افغانستان هیچ موردی از بیماری فلج کودکان ثبت نشده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که امروز دوشنبه ۲۳ حوت (اسفند) نشست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با ۳۴ والی افغانستان روی موضوع محو فلج کودکان و آمادگی‌ها برای کنکور از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شده است.

در این خبرنامه آمده که نجیب‌الله مجددی نماینده رئیس‌جمهوری در بخش محو بیماری فلج کودکان گفته است که افغانستان در عرصه تطبیق واکسن این بیماری دستاوردهای خوبی داشته است.

فیروز الدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان، در این نشست گفته که در ۹ ماه گذشته هیچ موردی از این بیماری در افغانستان گزارش نشده است.

اما به گفته وی، در ۴۷ ولسوالی در افغانستان هنوز خطر بیماری فلج کودکان وجود دارد که کمپین تطبیق واکسن در آنها جریان دارد.

او می‌گوید که در سال ۲۰۱۶ در افغانستان سیزده مورد از بیماری فلج کودکان ثبت شده بود. این موارد شامل هفت واقعه در ولسوالی "برمل" ولایت پکتیکا، چهار واقعه در ولسوالی "شیگل" ولایت کنر، یک واقعه در ولسوالی "نوزاد" ولایت هلمند و یک واقعه دیگر در ولسوالی "شاه ولی کوت" ولایت قندهار می‌شود.

مقامات وزارت بهداشت پیش از این وعده سپرده بودند که سال ۲۰۱۷ در افغانستان سال ریشه کن ساختن بیماری فلج کودکان باشد.

به گفته وزیر بهداشت افغانستان، عدم دسترسی به ساحات ناامن، وجود واقعات فلج کودکان در پاکستان و تردد شهروندان افغان در دو سوی خط دیورند از چالش‌های فرا راه مبارزه با این بیماری است.

او در نشست امروزی در ارگ ریاست جمهوری، یک بار دیگر از روی دست گرفتن برنامه‌های جدی برای محو کامل فلج کودکان تا اواخر ۲۰۱۷ خبر داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption افغانستان سالانه چندین کمپین سراسری واکسناسیون برای محو بیماری فلج کودکان راه اندازی می کند

افغانستان (در کنار پاکستان و نیجریه) یکی از تنها سه کشور در جهان است که در آنها بیماری فلج اطفال ریشه‌کن نشده است.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ابتلا به بیماری فلج اطفال ۳۵۰ هزار مورد در سال ۱۹۸۸ بوده است.

این سازمان معتقد است که وجود ویروس فلج کودکان در یک کشور به معنای آن است که همه کشورها همچنان در معرض خطر هستند زیرا این ویروس به سادگی قابل انتقال از یک کشور به کشور دیگر است و این بیماری می‌تواند به سرعت گسترش یابد.

فلج اطفال یک بیماری وویروسی است که قابل درمان نیست و از سال ۱۹۸۸ اقدام جهانی برای ریشه‌کنی آن آغاز شد و از آن سال تا به حال، موارد ابتلا به این بیماری به میزان بیش از ۹۹ درصد کاهش یافته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط