حمله کم‌سابقه عطا محمد نور به عبدالله عبدالله

بلخ
Image caption حمله آقای نور به آقای عبدالله بی سابقه است

عطا محمد نور، والی ولایت بلخ در یک سخنرانی به مناسبت بزرگداشت سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم، معاون اول پیشین رئیس جمهوری افغانستان، به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی تاخته و او را فردی "بی‌جرئت، ناتوان و مذبذب" خوانده که "خود را عقل کل می‌داند".

دفتر آقای عبدالله تاکنون درباره این اظهارات واکنش نشان نداده ‌است، اما در گذشته در واکنش به مذاکرات مستقیم آقای نور با اشرف غنی، رئیس جمهوری و انتقاداتش، گفته بود که والی بلخ برای منافع شخصی خود با آقای غنی مذاکره می‌کند و انگیزه انتقادهایش از عبدالله عبدالله هم "منافع شخصی"است.

آقای نور گفت که مارشال فهیم به او در مورد حمایتش از داکتر عبدالله همواره می‌گفت: "از تصمیمی که گرفته‌اید، پشیمان می‌شوید و داعیه که شما دارید به سر منزل نمی‌رسد، چون او جبن سیاسی دارد."

آقای نور که در مراسم بزرگداشت آقای فهیم در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان سخنرانی می‌کرد، گفت که باید از آنچه که تاکنون انجام داده از آقای فهیم معذرت بخواهد و همچنین از ملت افغانستان که از آنان خواسته که به پای صندوق‌های رای بروند و به آقای عبدالله رای بدهند.

در دو دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای نور از عبدالله عبدالله حمایت می‌کرد، اما در ماه‌ها اخیر آقای عبدالله را به ناتوانی در اجرای مواد توافقنامه دولت وحدت ملی متهم کرده و به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی، مذاکرات مستقیم را با آقای غنی آغاز کرده است که به گفته خودش نتایج آن تا نوروز ۱۳۹۶ مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

+ عطا محمد نور دوباره والی بلخ شد

+ چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

+ حمایت جمعیت اسلامی از گفت‌وگوهای عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوری

+ 'وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی' در افغانستان تشکیل شد

+ نادر نادری رئیس کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان شد

آقای نور گفت که از متحدان سیاسی‌اش نیز معذرت می‌خواهد که به حق شان نرسیدند و افزود که حمایتش به این دلیل نبوده که کسی را به کاخ برساند؛ بلکه "هدف رسیدگی به آرمان مردم و حفظ ارزشهای جهادی، دینی و وطنی" بوده ‌است.

آقای نور گفت: "ما می‌خواستیم تا به پای هیچ کسی نیفتیم، از حق خود محروم و بیرون نمانیم و دسترسی به حقوق خود داشته باشیم."

Image caption آقای نور در جمع صدها نفر از هوادارنش صحبت می‌کرد

او خطاب به آقای عبدالله گفت که با وجود رای میلیونی مردم و آمادگی مردم برای همکاری، او "توانایی و جرئت این را ندارد که این امانت‌" را حفظ کند و برای "نمایندگی از مردم و برای گرفتن حق مردم مردانه و استوار" ایستاد شود/بایستد.

آقای نور گفت که دو سال در حمایت از آقای عبدالله سرگردان بوده و افزود: "گفتیم که داکتر صاحب در امر و نهی شریک باش و حق خود را بگیر. صلاحیت خود را بگیر."

او گفت که بعد از دو سال و چند ماه از تصامیم سیاسی این تیم وداع کرده و خطاب به آقای عبدالله گفت: "تو نمی‌توانی آنچه را که ملت می‌خواهد، مسئولیت آنرا به شانه‌های خود حمل کنی و این توانایی در تو دیده نمی‌شود. وقتی با حمایت میلیونی ما نمی‌توانی کاری انجام بدهی، ما با شما وداع می‌کنیم. خط سیاسی خود را جدا می‌کنیم."

او مدعی بود که سیاست‌های آقای عبدالله در این مدت مذبذب بوده و به گونه مثال به موضوع انتصاب نادر نادری به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان اشاره کرد و گفت که آقای عبدالله ابتدا مخالف انتصاب آقای نادری بود ولی بعدا خودش او را در این مقام معرفی کرد.

او گفت که آقای عبدالله گفته بود که نادر نادری شایسته این پست نیست و هشدار داده بود که هیچ کسی نمی‌تواند آقای نادری را در این پست معرفی کند.

آقای نور گفت که تنها کمیسیون اصلاحات اداری نبوده که آقای عبدالله در موردش کوتاه آمده، بلکه در تعیین وزیر دفاع و دادستان کل/ سارنوالی نیز او کوتاه آمده‌؛ در حالیکه اعلام کرده بود که این خط سرخ او است.

Image caption آقای نور در انتخابات ریاست جمهوری از آقای عبدالله حمایت کرد

آقای نور خطاب به هوادارانش گفت: "همانطوریکه سال‌ها مبارزه کردیم، اکنون نیز در میدان ایستاد می‌شویم تا حقوق شما را اعاده کرده و شما را به حق تان برسانیم و اشتباه گذشته را جبران کنیم."

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است، گفت که خود به میدان می‌آید تا دیگر کسی سرنوشت ملت، شناسنامه الکترونیکی، اصلاحات نظام انتخاباتی، تدویر لویه جرگه و توافقنامه حکومت وحدت ملی را به معامله نگیرد.

آقای نور گفت که "عزیزان که از ما نمک خوردند و نمک دان می‌شکنند"، برای تخریب مذاکراتش با اشرف غنی، رئیس جمهوری هرچه در توان داشتند انجام دادند.

او گفت که در این مذاکرات عقب نمی‌نیشیند و برای انجام آن ضرب‌الاجل دارد. تا آغاز سال جدید تصامیم خود را از روند پیشرفت و کندی مذاکرات اعلام خواهد کرد و تصمیم خواهد گرفت.

مطالب مرتبط