اتحادیه اروپا: حمله به شفاخانه نظامی در کابل کار طالبان است

شفاخانه حق نشر عکس FB/EUINAFGHANISTAN
Image caption در این حمله ۵۱ نفر کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

فرانز مایکل میلیبن، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که حمله به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود در کابل کار طالبان بوده است.

به گفته مقامات در این حمله که چهارشنبه گذشته اتفاق افتاد، ۵۱ نفر کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این اتحادیه مخالف تلاش‌هایی است که گروه طالبان را برای دستیابی به اهداف‌شان تشویق و ترغیب می‌کند. چون به گفته او آنها جنگ بی‌رحمانه‌ای را علیه مردم افغانستان انجام می‌دهند.

سفیر اتحادیه اروپا می‌گوید که گروه طالبان در حملات مختلفی که انجام می‌دهند، تلفات غیرنظامی فوق‌العاده "نگران کننده و تراژیک" به بار می‌آورد.

او گفت که در روزهای قبل ما شاهد حمله طالبان بر یک شفاخانه در کابل بودیم که نمی‌تواند به هیچ دلیلی قابل توجیه باشد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

گروه طالبان گفته بود که این حمله کار آنها نیست.

در این مورد بیشتر بخوانید:

+ 'در طبقه ۷ شفاخانه گیرمانده‌ام و مرگ لحظه به لحظه نزدیکتر می‌شود'

+ '۳۰ کشته و ۵۰ زخمی' در حمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان

مقامات افغانستان نیز گفته‌اند که این حمله توسط گروه طالبان سازمان‌دهی شده بودند.

منابع دولتی افغانستان معتقدند که گروه طالبان بعد از انجام حمله‌های نظامی در شهرها و سایر مناطق افغانستان در صورتی‌که تلفات غیر نظامیان را سبب شود، از پذیرفتن مسئولیت آن خودداری می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش تحقیقی مفصل در مورد چگونگی این حمله نوشته است هر چند وزارت دفاع شمار تلفات را ۳۰ نفر اعلام کرد اما منابع امنیتی و نجات‌یافتگان این حادثه که شماری از آنان اجساد کشته‌شدگان را از نزدیک دیده‌اند، می‌گویند تعداد تلفات این حادثه بیشتر از ۱۰۰ نفر بوده است.

در این گزارش خبرگزاری فرانسه آمده که در میان کسانی‌که در تسهیل و انجام این حمله دست داشته‌اند، دو کارآموزی بودند که درین شفاخانه کار می‌کردند.

شاهدان گفته‌اند که مهاجمان حتی مریضان در بستر را با چاقو کشتند، در بخش‌های مختلف شفاخانه نارنجک پرتاب کردند و به همه کس در آنجا تیراندازی می‌کردند.

براساس این گزارش هرچند داعش مسئولیت این حادثه را از طریق "اعماق"، آژانس تبلیغاتی خود، به عهده گرفت اما نجات‌یافتگان رویداد گفته‌اند که مهاجمان در جریان حمله "الله اکبر" می‌گفتند و به زبان پشتو شعار "زنده باد طالبان" سر می‌دادند.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط