روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۵ حوت

روزنامه

خواست برکناری وزیر دفاع افغانستان، جنجال افغانستان و پاکستان بر سر خط دیورند و دستاورد جامعه جهانی در تامین امنیت افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۵ حوت (اسفند) کابل است.

برکناری وزیر دفاع افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مجلس‭ ‬نمایند‌گان‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬وقت‭ ‬رأی‭ ‬اعتماد،‭ ‬حتی‭ ‬قانون‌گذاران‭ ‬غیر‭ ‬حاضر‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬تالار‭ ‬می‌آورد،‭ ‬برای‭ ‬استیضاح‭ ‬وزیر‭ ‬دفاع‭ ‬یک‭ ‬رأی‭ ‬کم‭ ‬می‌آورد، به نظر می‌رسد که بار دیگر پول و معامله کار خودش را می‌کند.

۸‌صبح نوشته که "حمله‭ ‬به‭ ‬۴۰۰‭ ‬بستر‭ ‬یک‭ ‬رسوایی‭ ‬بزرگ‭ ‬برای‭ ‬دولت‭ ‬افغانستان‭ ‬بود‭. ‬این‭ ‬شرم‌ساری‭ ‬کلان‭ ‬باید‭ ‬سبب‭ ‬می‌شد‭ ‬که‭ ‬وزیر‭ ‬دفاع‭ ‬خواب‌بُرده‌‭ ‬کشور‭ ‬داوطلبانه‭ ‬کنار‭ ‬برود."

۸‌صبح افزوده که رسانه‌ها‭ ‬اسنادی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬نشر‭ ‬رساندند‭ ‬که‭ ‬نشان‭ ‬می‌داد‭ ‬حداقل‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬تروریست‌های‭ ‬رویداد‭ ‬چهارصد‭ ‬بستر‭ ‬به‭ ‬امضای‭ ‬وزیر‭ ‬دفاع‭ ‬بر‭ ‬حال‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬شفاخانه‭ ‬به‭ ‬حیث‭ ‬کار آموز‭ ‬تعیین‭ ‬شده‭ ‬بود.

۸صبح می‌نویسد که اینجا رئیس جمهوری مسئولیت دارد "رئیس‭ ‬جمهوری‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬نامزدان‭ ‬هر‭ ‬سمت‭ - ‬حتی‭ ‬نامزدان‭ ‬پست‭‌ها در‭ ‬یک‭ ‬شهر‭ ‬دورافتاده‭ ‬ـ‭ ‬امتحان‭ ‬می‌گیرد،‭ ‬چگونه‭ ‬به‭ ‬وزیر‭ ‬دفاع‭ ‬بر‭ ‬حالی‭ ‬که‭ ‬توانایی‭ ‬اداره‭ ‬یک‭ ‬ریاست‭ ‬را‭ ‬ندارد،‭ ‬نمره‌‭ ‬قبولی‭ ‬داده‭ ‬است‭. ‬وزیر‭ ‬دفاع‭ ‬باید‭ ‬برود‭.‬"‭

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که همه مردم و کارشناسان نظامی، گره ناامنی‌های فزاینده را در درون ساختارهای امنیتی و در قالب دو مشکل عمده؛ ضعف مدیریت و نفوذ ستون پنجم می‌دانند.

ماندگار به حمله خونین به شفاخانه چهارصد بستر کابل اشاره کرده و نوشته که رئیس جمهوری باید مسئولین نهادهای امنیتی به ویژه وزیر دفاع را از مقامش برکنار کند و به جای آنها افراد شایسته را برگزیند.

ماندگار افزوده که شورای ملی کشور ‌باید با تحلیل دقیق اوضاع امنیتی، رئیس‌جمهوری را وادار به تطبیق پروسه اصلاحات بنیادی در نهادهای امنیتی ساخته و این موضوع را تعقیب کند. در غیر آن، سریال انفجار و ترور و ناامنی تا تباهی کامل کشور ادامه خواهد یافت.

غیبت مردم در منازعه دیورند

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که پاکستان طرحی را روی دست گرفته که بر اساس آن مناطق قبایلی مرزی موسوم به «فاتا» به ایالت خیبرپشتون‌خواه ادغام می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که تصمیم پاکستان و واکنش تند حکومت در کابل، موجب تشدید تنش‌ها می‌شود و مایه نگرانی است.

اطلاعات روز افزوده که خط دیورند، مسأله اصلی کابل و اسلام‌آباد است و تنش‌های هر دو کشور نیز بر محور آن می‌چرخد و پاکستان در یک استراتژی قطعی و تغییرناپذیر، در چهار دهه‌ اخیر تلاش کرده که به دامنه‌ نفوذ و تسلطش بر افغانستان بیفزاید.

اطلاعات روز می‌نویسد که هر دو کشور برای این مخالفت‌ها به استدلال مشترکی تکیه می‌کنند: احترام به اراده مردم اما تاکنون کسی از باشندگان دو طرف خط دیورند نپرسیده که دوست دارند به کدام طرف مدغم شوند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، راه‌حل نهایی و تعیین‌کننده نیز برگزاری همه‌پرسی در دو سوی خط دیورند برای پایان دادن به منازعه‌ مرزی است. این همه‌پرسی می‌تواند از سوی سازمان ملل متحد یا یک نهاد مورد توافق دو کشور برگزار شود.

جامعه جهانی و امنیت در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که مردم افغانستان توقع داشت که حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، سبب خواهد شد تا تروریسم از افغانستان برچیده شود ولی هرگز چنین امری حاصل نشد.

افغانستان نوشته که بدون تردید همکاران بین‌المللی نیز در مبارزه با تروریسم در افغانستان در جبهات مختلف نقش داشته اند ولی این نقش به آن اندازه نبوده است که انتظار می رفت.

افغانستان افزوده که افغانستان به تنهایی و به نمایندگی از تمام همکاران بین‌المللی خود در صف مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد ولی هرگز به طور شایسته از سوی آنها حمایت نشده و هیچ فشاری از سوی همکاران بین‌المللی بر کشورهای حامی تروریسم وارد نشده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، مبارزه همکاران بین‌المللی افغانستان با تروریسم در خاک افغانستان ناکام بوده است اما دولت و مردم افغانستان هرگز دست از مبارزه در برابر تروریسم برنداشته اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط