والی قندهار: حمله به مهمانخانه قندهار کار طالبان بود

والی قندهار
Image caption والی قندهار که در حمله به مهمانخانه‌اش زخمی شده بود، پس از تداوی در فرانسه، به کابل برگشته است

همایون عزیزی والی قندهار که برای تداوی به فرانسه رفته بود، شب گذشته به کابل برگشت.

حدود دو ماه پیش او در حمله‌ای به مهمانخانه‌در شهر قندهار زخمی شد. افزون بر او هفده نفر دیگر نیز در این رویداد زخمی و دوازده نفر از جمله معاون والی قندهار، کشته شدند. سفیر امارات متحده که در این رویداد زخمی شده بود بعدا در اثر همان زخم‌ها درگذست.

آقای عزیزی در گفت‌وگویی اختصاصی با ارشاد هنریار خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در آن روز حدود ۲۰ دقیقه پس از آمدن مهمان‌ها، دو انفجار رخ داد.

او می‌گوید شواهد نشان می‌دهد که این حمله کار گروه طالبان بوده و در بیرون از افغانستان برنامه‌ریزی شده بود.

به گفته وی، طالبان پس از حمله، معلومات آن را در سایت‌شان نشر کردند اما پس از آن که باخبر شدند در بین قربانیان دیپلمات‌های امارات متحده عربی نیز شامل هستند، برای خراب نشدن روابط‌‌شان با آنها (امارات متحده عربی)، این خبر را حذف کردند.

تاکنون هیچ گروهی رسما مسئولیت حمله به مهمانخانه والی قندهار را برعهده نگرفته است.

والی قندهار می‌گوید که بدون شک افرادی از درون دفتر ولایت با این گروه برای زمینه‌سازی این حمله همکاری داشتند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز کمتر از یک ماه گذشته اعلام کرد که ۵ نفر در ارتباط با حمله به مهمانخانه ولایت قندهار بازداشت شده‌اند که در زمینه سازی این حمله دست داشته‌اند.

والی قندهار همچنین گفته است: "درست است که حملات را دشمن طرح و سازماندهی می‌کند اما ضعف‌هایی که در ما وجود دارد آنها را کمک می‌کند که به پلان شوم خود برسند."

او غفلت شماری از مسئولین امنیتی در انجام وظیفه خود را در این رویداد تایید کرده و می‌گوید که پس از برگشت به کارش، برای رفع خلاهای امنیتی در این ولایت اقدام خواهد کرد.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که تحقیقات در مورد این رویداد نشان داده، نوع موادی که در این انفجار زیر صندلی‌ها جاسازی شده بود، تاکنون در هیچ انفجاری مورد استفاده قرار نگرفته بود.

مطالب مرتبط