نمایش فیلم 'آرمان‌شهر' در جشنواره فیلم‌هایی آسیایی لندن

آرمان شهر
Image caption خانم زکریا تحصیلات حرفه‌ای در رشته هنر سینما ندارد اما هنرنمایی وی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره جهانی فیلم‌هایی آسیایی در لس آنجلس در سال ۲۰۱۵ نصیب او کرد

فیلم آرمان‌شهر/یوتوپیا (Utopia) به نیابت از افغانستان در کنار فیلم‌های دیگر جهان در جشنواره فیلم‌هایی آسیایی لندن در مرکز این شهر در یازدهم مارس روی پرده سینما رفت.

این فیلم به کارگردانی حسن ناظر، ایرانی ساکن اسکاتلند، و تهیه کنندگانی از افغانستان تولید شده است.

این جشنواره تنها جشنواره سینمایی لندن است که صرفا بر فیلم‌های آسیایی متمرکز است و امسال هم مثل سال‌های گذشته با نمایش بیست‌وسه فیلم منتخب از کشورهای مختلف، سعی داشته است چهره متفاوت‌تری از سینمای آسیا برای تماشاچیان بریتانیایی ارائه کند.

در این جشنواره هم مجموعه‌ای از بهترین فیلم‌های سینمایی آسیا به نمایش گذاشته شد و هدف اصلی آن ایجاد پل ارتباطی میان فیلمسازان آسیایی و صنعت فیلمسازی هالیوود بود.

جشنواره فیلم هایی آسیایی لندن در نهم مارس با نمایش فیلم انگلیسی زبان رویاهای منگو (Mango Dreams) با کارگردانی جان اپچورچ در لندن افتتاح شد. این جشنواره تا روز یکشنبه نوزدهم ماه مارس ادامه خواهد داشت.

ملالی زکریا در نقش 'جانان'

Image caption این فیلم داستان زنی را بازگو می‌کند که همسرش هشت سال پیش در جنگ دچار قطع نخاع شده و فلج است

ملالی زکریا، زن افغانی که نقش مرکزی در این فیلم دارد، نقش جانان را در فیلم "اتوپیا" بازی کرده‌است. این فیلم داستان زنی را بازگو می‌کند که همسرش هشت سال پیش در جنگ دچار قطع نخاع شده و فلج است.

در این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای، جانان می‌خواهد با لقاح مصنوعی باردار و صاحب فرزند شود. او برای انجام این کار به اسکاتلند سفر می‌کند. اما بعد از اهدای نطفه از سوی ویلیام، یک مرد جوان اسکاتلندی که عاشق فلسفه و دین است، سرنوشت جانان تغییر می‌کند. این داستان در چند کشور منجمله اسکاتلند، بریتانیا، افغانستان، پاکستان و هند روایت شده‌ است. مراحل فنی فیلم در اسکاتلند انجام شده، اما موسیقی فیلم را آرمان موسی‌پور در ایران ساخته است.

خانم زکریا هم که از بازی در این فیلم بسیار خرسند است، در گفت‌وگوی با برنامه‌ای خبرونظر بی‌بی‌سی گفت: "با آنکه در رشته دندان درس خوانده‌ام و دستیار دنداپزشک هستم، همیشه علاقه زیاد به روایت کردن قصه‌های مردم داشته‌ام و همین امر باعث شد من به جهان سینما روی بیاورم."

او می‌گوید در سنین نوجوانی دو فیلمنامه ‌مستند درباره فرهنگ نوروز نوشته وکارگردانی کرده‌ است.

خانم زکریا افزود:‌ "همیشه آرزو داشتم داستان‌هایی که می‌نویسم به فیلم تبدیل شوند. حتی درباره بازیگران این فیلم‌ها هم فکر می‌کردم و باخود می‌گفتم اگر بازیگر خاصی برایش پیدا نشود، خودم این نقش‌ها را بازی خواهم کرد."

او در حال حاضر روی دو فیلم دیگر کار می‌کند که یکی آن در باره زندگی یک پناهنده افغان در ایران است و خانم زکریا نقش مرکزی را در این فیلم دارد.

'آرمان‌شهر' برنده چندین جایزه

فیلم آرمان‌شهر تا به حال در ۲۴ جشنواره شرکت کرده و سیزده جایزه گرفته است و تا دو ماه دیگر (در بیست‌وچهارم اردیبهشت/ثور) در شهرهای بزرگ ایران نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

اتوپیا به وسیله "ناین مدیا پروداکشن" و توسط تهیه کنندگانی از افغانستان، ایران و اسکاتلند تولید شده، و در سال ۲۰۱۵ نماینده افغانستان برای اسکار نیز انتخاب شده بود.

Image caption فیلم آرمان‌شهر تا به حال در ۲۴ جشنواره شرکت کرده و سیزده جایزه گرفته است

اما منتقدان می‌گویند که در افغانستان روند انتخاب فیلم برای اسکار، شباهت به همان مثل "قرض گرفتن تبر همسایه دارد" و فیلم‌هایی برای اسکار انتخاب می‌شوند که با همکاری کشورهای همسایه و به‌ویژه ایران ساخته شده‌اند.

آنها با انتقاد از دولت افغانستان می‌گویند که سرمایه‌گذاری اندکی برای سینما کرده و طی یک دهه اخیر از مدیریت "غیرحرفه‌ای و ضعیف" در عرصه فیلمسازی برخوردار بوده است.

به باور بسیاری از فیلمسازان، اتحادیه صنفی فیلمسازی افغانستان هم از کمبود اعضای حرفه‌ای در حوزه هنر سینما رنج میبرد. از سوی دیگر درین اواخر بسیاری از فیلمسازان افغانستان را به دلیل ناامنی، بیکاری و بی‌توجهی دولت به مسایل فرهنگ و هنر، را ترک کرده‌اند. ولی برخی از فیلمسازان جوان افغانستان همچنان به تولید فیلم و مستند در داخل کشور ادامه می‌دهند.