مشاور امنیت ملی افغانستان: روسیه متحد کلیدی افغانستان در مبارزه با تروریسم است

مقالات مقامات افغان و روسیه حق نشر عکس FB
Image caption افغانستان: مسکو عامل مهمی در سیاست‌های کابل است

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان، در دیدار با همتای روسی خود در مسکو، روسیه را یک متحد مهم و کلیدی در امر مبارزه با تروریسم و کمک به افزایش توانمندی ارتش افغانستان خوانده است.

در خبرنامه‌ای که دفتر شورای امنیت ملی افغانستان درباره این دیدار منتشر کرده، آمده است که در دیدار امروز (جمعه، ۲۷ حوت/اسفند) روی مبارزه با تروریسم، روند صلح افغانستان، قاچاق مواد مخدر و توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی میان این دو کشور تبادل نظر صورت گرفته است.

نیکلای پتروشوف، مشاور امنیت ملی روسیه، تأکید کرده که تماس این کشور با گروه طالبان به منظور تشویق این گروه برای پیوستن به روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت افغانستان است.

پیشتر وزارت خارجه روسیه در باره نگرانی‌های اخیر مبنی بر حمایت این کشور از گروه طالبان واکنش نشان داده و گفته بود که هدف از تماس دولت روسیه با طالبان "مشروعیت" بخشیدن به این گروه نیست بلکه فقط به منظور تأمین امنیت اتباع روسیه و روند صلح افغانستان است.

بیشتر بخوانید:

گزارش‌ها حاکی از آن است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز روز پنجشنبه (۲۶ حوت/اسفند) در نشستی با سفرای خارجی در کاخ کرملین که در آن عبدالقیوم کوچی، سفیر جدید افغانستان نیز حضور داشت، بر اراده مسکو برای توسعه روابط و همکاری‌ها با کابل تأکید کرد.

آقای پوتین همچنین تصریح کرده که روسیه کمک‌های خود را به افغانستان به عنوان شریک و همسایه ادامه می‌دهد.

موضوعات مرتبط