طالبان از حکومت خواسته که هزینه‌های مالی مکاتب‌ تحت کنترل آنان را بپردازد

بدخشان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ولایت کوهستانی بدخشان در سال‌های گذشته شاهد درگیری خونین میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان بوده‌است

گروه طالبان که از مدت دوسال پیش تاکنون کنترل دو ولسوالی وردوج و یمگان ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان را در دست دارد، اکنون از دولت خواسته که هزینه معارف (آموزش و پرورش) را در ولسوالی‌های تحت کنترل آنان را بپردازد.

گروه طالبان علاوه بر اینکه خواستار بازگشایی مدارس در مناطق تحت کنترل‌اش است، هشدار داده که اگر مکاتب در مناطق تحت کنترل آنان باز نشود، مانع باز شدن مکاتب در سایر ولسوالی‌های ولایت بدخشان خواهد شد.

عبدالحی انتظامی، سرپرست ریاست معارف ولایت بدخشان، به بی بی سی فارسی گفته است که وی تلفن تهدیدآمیز از افراد این گروه دریافت کرده مبنی براینکه اگر مدارس در مناطق تحت کنترل آنان باز نشود در سایر ولسوالی‌ها مکاتب را می‌بندند.

قراراست که سال تحصیلی با آغاز سال جدید خورشیدی آغاز شود و گروه طالبان از حکومت خواسته که حقوق معلمان مکاتب را در ولسولی‌های تحت آنان بپردازد.

حکومت می‌گوید که به دلیل نداشتن نظارت لازم بر این مدارس قادر به پرداخت حقوق معلمان در این ولسوالی‌ها نیست.

به گفته منابع محلی حدود ۱۷ هزار شاگرد و ۵۰۰ معلم برای دو سال در این دو ولسوالی بدون سرنوشت هستند.

ابراهیم یکی از شاگردان مدارس ولسوالی یمگان می‌گوید از مدت دو سال پیش تاکنون مکتب‌ها بر روی آنان بسته و آنان در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

درباره بدخشان بیشتر بخوانید:

ولسوالیهای وردوج و یمگان بدخشان در پائیز سال ۱۳۹۴ خورشیدی به تصرف گروه طالبان درآمد.

گروه طالبان با تصرف این دو ولسوالی اعلام کرد که برای باز نگهداشتن مکاتب با مردم همکاری می‌کند ولی دولت گفته که بدون نظارت لازم بر روند آموزش قادر به پرداخت حقوق معلمان و کارمندان معارف نیست.

در کنار وردوج، شماری از مکاتب در ولسوالی‌های جرم، یفتل بالا، کوهستان و تگاب نیز به دلایل امنیتی برای چندین ماه بسته است. اکنون مقام‌های دولتی اعلام کرده که با بهبود وضعیت امنیتی در این ولسوالی‌ها مکاتب را باز خواهند کرد.