گذرگاه مرزی تورخم امروز باز می‌شود

تورخم
Image caption این گذرگاه برای بیشتر از یک ماه بسته است

منابع محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خبر داده‌اند که گذرگاه مرزی تورخم امروز، دوشنبه ۳۰ حوت/اسفند، رسما باز می‌شود. تاکنون مشخص نیست که این اقدام کشور پاکستان موقتی است و یا برای همیشه این مرز باز خواهد ماند.

رسانه‌های پاکسانی نیز گزارش داده که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، دستور باز شدن مرز میان افغانستان و پاکستان را داده است.

این تصمیم به نوشته رسانه‌های پاکستانی به دلیل حسن همسایگی، ارتباط‌‌های مذهبی، فرهنگی و تاریخی میان دو کشور گرفته شده‌است.

به گزارش روزنامه دان آقای نوازشریف با ابزار امیداوری از اینکه افغانستان اقدام‌های عملی را انجام دهد، گفته که "صلح قوی در افغانستان از ضرورتها برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه است."

گذرگاه‌های مرزی پاکستان به افغانستان به مدت دو روز، (سه‌شنبه و چهارشنبه، ۱۷ و ۱۸ حوت/اسفند) به‎‌روی مسافران باز شد.

بعد از حمله انتحاری به آرامگاه لعل شهباز قلندر در پاکستان که بیش از ۷۰ نفر کشته و حدود ۲۵۰ نفر مجروح شدند، پاکستان مرزهای خود با افغانستان را بست.

Image caption نعمت الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان می‌گوید که مردم منتظر باز شدن گذرگاه تورخم هستند

روابط افغانستان و پاکستان بعد از این تصمیم پاکستان در هفته‌های اخیر تیره شد و هر دو کشور یکدیگر را متهم می‌کنند که برای شورشیان پایگاه امن فراهم کرده‌اند.

مقام‌های پاکستان گفته بودند که گذرگاه‌های مرزی را برای جلوگیری از عبور شورشیان از خاک افغانستان به این کشور بسته‌اند و این گذرگاه‌ها تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی پاکستان رفع نشده‌است، همچنان بسته باقی خواهد ماند.

دولت افغانستان با رد ادعاهای پاکستان گفته که شورشیان مخالف دولت افغانستان در پاکستان پناهگاه‌های امن دارند و از آنجا وارد افغانستان شده، اقدام به حملات "تروریستی" می‌کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط