عطا محمد نور: درباره استعفایم از ولایت بلخ بزودی تصمیم می‌گیرم

عطا حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای عطا گفته که درباره استعفایش از ولایت بلخ به زودی تصمیم می‌گیرد

عطا محمد نور، والی بلخ در مراسم بزرگداشت از روز نوروز ۱۳۹۶ اعلام کرد که به‌زودی درباره استعفایش از ولایت بلخ تصمیم می‌گیرد.

در دو دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای نور از عبدالله عبدالله حمایت می‌کرد، اما در ماه‌های اخیر آقای عبدالله را به ناتوانی در اجرای مواد توافقنامه دولت وحدت ملی متهم کرده و به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی، مذاکرات مستقیم را با آقای غنی آغاز کرده و گفته بود که نتایج آن تا نوروز ۱۳۹۶ مشخص خواهد شد.

آقای نور امروز نیز استعفایش را منوط به اجرای نتایج مذاکراتش با محمد اشرف غنی،رئیس جمهوری، دانست و گفت که منتظر عملی شدن تعهدهای رئیس جمهور است.

او گفت که شرط دیگر استعفایش نیز اجرای موافقت نامه‌ای است که قرار است آقای غنی با جمعیت اسلامی امضا کند و پیش نویس آن تدوین شده‌است.

آقای عطامحمد نور افزود که استعفایش در این نزدیکی‌ها با مشوره بزرگان، مردم، متحدین و همسنگرانش انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

نخستین سفراشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به مرکز ولایت بلخ

او رسیدگی به کارهای بزرگی را که در پیش رو دارد از دلایل تصمیم به استعفا اعلام کرد و گفت که اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دلیل دیگر استعفایش است.

حق نشر عکس fb
Image caption روابط آقای غنی و عطا درماه‌های گذشته بهبود یافته است

آقای نور گفت که می‌خواهد آنچه را که به مردم وعده داده تحقق یابد و مردم به آرمان، حق‌ و کرسی‌شان برسند و رهبری ولایت بلخ نیز به کادر جدید داده شود.

آقای نور از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ والی بلخ بود و در آن سال اشرف غنی که تازه رئیس جمهوری افغانستان شده بود، آقای نور را به عنوان سرپرست ولایت بلخ تعیین کرد.

آقای نور سال‌ها سرپرست ولایت بود و بعد از شروع مذاکرات با محمد اشرف غنی در اول حوت/ اسفند سال ۱۳۹۵ آقای غنی دوباره عطا محمد نور را به عنوان والی ولایت بلخ منصوب کرد.

آقای نوردر یک سخنرانی به مناسبت بزرگداشت سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم، معاون اول سابق رئیس جمهوری افغانستان، که روز ٢٣ حوت/اسفند ایراد کرد، به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، تاخت و او را فردی "بی‌جرئت، ناتوان و مذبذب" خواند که "خود را عقل کل می‌داند".

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که اظهارات انتقادی اخیر عطا محمد نور، والی بلخ را نادیده می‌گیرد.

آقای عبدالله بعد از این انتقاد سکوت اختیار کرد. اطرافیان آقای عبدالله در واکنش به مذاکرات مستقیم آقای نور با آقای غنی و انتقاداتش، گفته بودند که والی بلخ برای منافع شخصی خود با آقای غنی مذاکره می‌کند و انگیزه انتقادهایش از عبدالله عبدالله هم "منافع شخصی"است.

حق نشر عکس Fb
Image caption اشرف غنی بعد از دوسال به بلخ سفر کرد

مطالب مرتبط