جمال مبارز، پیرایشگری که 'ستاره افغان' شد

حق نشر عکس AfghanStar
Image caption مبارز می‌خواهد با رپ‌خوانی "اعتراض" جامعه خود را بلند کند

یک پیرایشگر رپ‌خوان در بزرگ‌ترین برنامه استعدادیابی موسیقی افغانستان، به مقام نخست دست یافته است.

جمال مبارز شش ماه پیش پیرایشگری را در مزارشریف ترک گفت. او با کلاه قرمز و ابروی تیغ‌زده در برنامه "ستاره افغان" شرکت کرد.

مبارز تنها نان‌آور خانواده‌اش است. برای او تصمیم دشواری بود که کسب و کارش را برای آوازخواندن در کابل ترک کند.

مبارز به بی‌بی‌سی گفت: "هفت سال است آرایشگاه دارم. کار من آرایشگری است. از سه ماه پیش که به ستاره افغان آمدم، اصلا به آرایشگاهم نرفته‌ام."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFghanStar
Image caption مبارز جایزه دوازدهمین جشنواره ستاره افغان را به رقیبش، زلاله هاشمی بخشید

چالش دیگر مبارز خانواده‌اش بود. در خانواده مبارز کسی موسیقی نمی‌شنود. او از خانواده شیعه به‌شدت مذهبی وارد رقابت با هزاران دختر و پسر علاقه‌مند از سراسر افغانستان شد. مبارز حتی به مادرش هم نگفت که به این برنامه می‌پیوندد.

مبارز معتقد است که آهنگ‌های او صدای دل جامعه است. او در دو مورد آهنگ‌هایی به حمایت از حقوق زنان در جامعه مردسالار افغانستان خواند.

او که دیشب جایزه مقام اول ستاره افغان را به دست آورد، آن را به زلاله هاشمی، دختری از ننگرهار، ولایتی به شدت سنتی در شرق افغانستان بخشید. خودش می‌گوید که به دلیل "شهامت" زلاله هاشمی، این جایزه را به او داد.

حق نشر عکس AfghanStar
Image caption زلاله هاشمی به مقام دوم ستاره افغان رسید. او از منطقه به شدت سنتی شرق افغانستان در این رقابت شرکت کرد

سومین چالش مبارز تازگی موسیقی رپ در افغانستان بود. هنوز این سبک موسیقی در افغانستان خیلی جا نیفتاده است. مبارز خودش شعر می‌گوید و بر روی شعر خودش موسیقی تنظیم می‌کند.

حالا این آوازخوان جوان می‌خواهد با رپ‌خوانی "اعتراض" جامعه خود را بلند کند. مبارز می‌گوید: "رپ نیش زبان است. شما می‌توانید با زبان خود طرف را تحت تاثیر قرار دهید."

برنامه ستاره افغان دوازده سال پیش در تلویزیون طلوع با الهام از برنامه "آمریکن آیدول" آغاز شد. این برنامه فرصت گسترده‌ای را برای آوازخوان‌های غیرحرفه‌ای فراهم کرد. تا حال چند نفر طبقه پایین جامعه از این طریق به قله‌های شهرت رسیده‌اند.