مراکز درمان سل در سه ولایت افغانستان ساخته می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption در حال حاضر امکان درمان سل مقاوم در برابر دارو در افغانستان محدود است

برنامه توسعه‌ای سازمان ملل در افغانستان اعلام کرده که با همکاری وزارت صحت/بهداشت در سه ولایت این کشور مراکز درمان سل تأسیس می‌کند.

سردار ولی، مشاور این سازمان وابسته به سازمان ملل به بی‌بی‌سی گفت که این مراکز در ولایت‌های ننگرهار در شرق، بلخ در شمال و هرات در غرب تشکیل خواهد شد.

به گفته او، کار ساخت این مراکز ادامه دارد و تا سه ماه دیگر به ارائه خدمات آغاز خواهند کرد.

میزان ابتلا به بیماری سل در یازده ولایت افغانستان بسیار بالا است و کابل، پایتخت، در صدر قرار دارد.

در حال حاضر تنها یک مرکز درمان سل در کابل فعالیت دارد که بیمارستان "افغان-جاپان" نامیده می‌شود. این بیمارستان تنها مرکزی است که در آن امکان درمان بیماری پیشرفته سل وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

عبدالله نظامی، خبرنگار بی‌بی‌سی که این بیمارستان را دیده، می‌گوید اگر بیمارانی که به نوع سل مقاوم در برابر دارو مبتلا هستند، به این بیمارستان برسند، خود را خوشبخت می‌دانند.

سوسن هفت ماه پیش به چنین بیماری مبتلا شد. چهار ماه در بلخ تحت درمان بود، اما نتیجه قناعت‌بخشی نگرفت. او سه ماه پیش به بیمارستان افغان-جاپان (ژاپن) آمد و حالا بیماری او در حال بهبود است.

طاهر فرمولی رئیس این بیمارستان به بی‌بی‌سی گفت که ۵۶ بستر در این بیمارستان به درمان سل مقاوم در برابر دارو اختصاص یافته است.

بیماری سل به شدت واگیر است و به گفته آقای فرمولی، بیماران مبتلا به این بیماری با یک سرفه میلیون‌ها مکرب سل را به محیط پخش می‌کنند که باعث ابتلای دیگران به آن می‌شود.

رئیس بیمارستان افغان-جاپان هشدار داده که اگر برای ریشه‌کنی این بیماری در افغانستان به صورت قاطع و جدی تلاش نشود، ممکن است شمار افراد مبتلا به آن به شدت افزایش یابد.

براساس آمارها، در سال ۲۰۱۵ حدود دوهزار نفر به دلیل بیماری سل در افغانتسان جان دادند. فقر و محیط ناسالم زندگی در افغانستان از عوامل عمده ابتلا به بیماری سل است.

سل در سال ۲۰۱۶ به عنوان کشنده‌ترین بیماری گزارش شده بود.