رئیس جمهوری افغانستان برای دومین بار بعد از انتخابات به بلخ رفت

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غی امروز وارد شمال افغانستان شد

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان صبح امروز وارد شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ شد.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان آقای غنی را در این سفر هیات بلند پایه دولتی همراهی می‌کند.

آقای غنی در این سفر با نواختن زنگ مکتب/مدرسه در یکی از مکاتب شهر مزارشریف، سال تحصیلی ۱۳۹۶ را در آن ولایت رسماً آغاز می‌کند.

از دیگر برنامه‌های آقای غنی افتتاح تالار "نور" و مسجد روضه منصوب به حضرت علی است.

دیدار و شرکت در مهمانی آقای نور، والی بلخ و دیدار با سپاه ۲۰۹ شاهین نیز از دیگر برنامه‌های آقای غنی اعلام شده‌است.

آقای غنی بعد از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۴ آقای عطا محمد نور را که بعد از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ والی بلخ بود، سرپرست تعیین و او تا چند ماه قبل به عنوان سرپرست ولایت باقی ماند.

در انتخابات ریاست جمهوری آقای غنی و عطا محمد نور بارها بر هم تاخته بودند و خنده‌های آقای غنی و تهدید آقای عطا به قیام در رسانه‌های افغانستان خبر ساز شد.

بعد از حدود دوسال روابط این دو مقام افغانستان تیره بود و بعد از مذاکراه آقای عطا با رئیس جمهوری افغانستان نزدیک شد. بعد از این مذاکرات آقای عطا به عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت وحدت ملی که در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته از او حمایت کرده بود، تاخت.

آقای نور در یک سخنرانی به مناسبت بزرگداشت سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم، معاون اول سابق رئیس جمهوری افغانستان، که روز ٢٣ حوت/اسفند سال گذشته ایراد کرد، به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، حمله کم سابقه کرد و او را فردی "بی‌جرئت، ناتوان و مذبذب" خواند که "خود را عقل کل می‌داند".

بیشتر بخوانید

چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

نخستین سفراشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به مرکز ولایت بلخ

عطا محمد نور: درباره استعفایم از ولایت بلخ بزودی تصمیم می‌گیرم

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که اظهارات انتقادی اخیر عطا محمد نور، والی بلخ را نادیده می‌گیرد.

چند روز قبل آقای عطا محمد نور اعلام کرده که به زودی درباره استعفایش از ولایت بلخ تصمیم خواهد گرفت و آنرا منوط به اجرای موافقت نامه‌ای دانست که قرار است آقای غنی با جمعیت اسلامی امضا کند و پیش نویس آن تدوین شده‌است.

اطرافیان آقای عبدالله در واکنش به مذاکرات مستقیم آقای نور با آقای غنی و انتقاداتش، گفته بودند که والی بلخ برای منافع شخصی خود با آقای غنی مذاکره می‌کند و انگیزه انتقادهایش از عبدالله عبدالله هم "منافع شخصی"است.

مطالب مرتبط